Alparslan

Alparslan

17 Temmuz 2015 0 Yazar: Biyografi

Büyük selçuklu devletinin kurucularından horasan valisi cağrı beyin oğlu ve selcuklu sultanı tuğul beyin yiğeni olan alparslan bu devletin kuruluş dönemindeki güç koşullarda büyüdü. Tarih yazarlarının çok yiğit bir savaşçı olarak tanımladıkları hükümdar çok küçük yaşta ata binip ok atmaya başladı.

alparslanİlk gençlik yıllarında arkadaşlarıdan oluşan kendi birliği ile katıldığı dandanakan vb. savaşlarındaki başarısı ile dikkati çekti ve babasının ölümünden sonra horosan valiğini üstlendi. Amcası tuğul beyin ölümünden sonra onun vasiyeti üzerine tahta en büyük yiğeni süleyman geçmiş ve bunu kabul etmeyen alparslan için o zamanadan beri taht kavagaları başlamıştır. Fakat tür beyleri buna itiraz da bulundular ve alparaslan’nı hükümdar olarak tanıdılar.

Alparaslan 27 nisan 1064’te büyük bir tören ile tahta çıkmştır.Tek başına büyük beyler ile mücadeleye giren alparaslan, hepsini bir bayrak altına toplamayı başardı. Böylece selcuklu devleti kuvvetlendi. Alparaslan’nın beyleri anadolu’da akınlar yapıp sayısız zaferler kazanmışlardır. 
26 ağustos 1071 malagazit zaferi alparslan’ının hayatında bir dönüm noktası olmuş ve ezeli rakibi romen diyojenesi’ de türklerin gücünü ve zarafetini göstererek affetmiştir.

istanbul escort bayan