Ali Tekintüre Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
264
Ali Tekintüre Kimdir? Biyografi Sayfası

Ali Tekintüre Kimdir? Biyografi, bölümünde Ali Tekintüre Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ali Tekintüre Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Tekintüre Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Tekintüre

Ali Tekintüre, 1953 senesinde Adıyaman’ın Besni beldesinde dünyaya geldi. Genç yaşta İstanbul`a geldi. Askerdeyken yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri ardından Muzaffer Özpınar aracılığıyla bestelendi ve Emel Sayın’ın parçayı okumasıyla Ali Tekintüre de tanınmaya başladı. Yazdığı “Gitme” (Yavuz Taner bestelemiştir) parçası 1987 senesinin en ünlü parçalarından biri oldu. Yaklaşık 1500 eseri kaset ve CD`ler de okundu. Ayrıca 10 şiir kaseti mevcuttur.

Ali Tekintüre’nin Bazı Parçaları

Tanrım Beni Baştan Yarat, Kadehi Şişeyi Kırarım, Gidecek Bir Gün (Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne), Dilek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Duyar mısın Feryadımı, Ağlıyorsam Yaşıyorum, Ne Fayda, Anadan Ayrı, Köşe Kapmaca, Düşünürken, Senden Vazgeçmem, Birisi, Kaderi Ben Mi Yarattım(Bir ümit ver), Evlat, Aldana Aldana, Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür, Gitme Yarim, Her Saat Başında, Tiryaki, Acı Gerçekler, Hepsi Geçer, Seni Yakacaklar, Canım Dediklerim, Benim İçin Üzülme, Elimde Fotoğrafın, Kahrolayım, Ümitlerim Bitince Gel, Gurbet Yolu, Akşamcı, Güldür Yüzümü, Tövbe Ettim, Aklı Yok, Bir Kadın Tanıdım…


Ali Tekintüre’nin Parçalarını Okuyan Bazı Sanatçılar

Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Bergen, Muazzez Ersoy, Zeki Müren, Adnan Şenses, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, İbrahim Tatlıses, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can…”
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.