Ali Sürmeli Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

19.01.2022
332
Ali Sürmeli Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Ali Sürmeli Kimdir?, biyografi sitemizde Ali Sürmeli Kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Ali Sürmeli Kimdir? kaç yaşında?, Ali Sürmeli Kimdir? memleketi neresi, Ali Sürmeli Kimdir? evi nerede, Ali Sürmeli Kimdir? nereli, Ali Sürmeli Kimdir? instagram, Ali Sürmeli Kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Ali Sürmeli Kimdir? Biyografi

Ali Sürmeli Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Biyografisi

Ali Sürmeli, doğum tarihi 7 Nisan 1959’dur. Usta oyuncu bugün 59 yaşındadır.  Sanatçının doğum yeri ise Bingöl Solhan’dır. Lakin aslen Muş Varto Omeriyan köylüdür. Zaza asıllıdır.  Sanatçının boyunu merak edenler için 1.61 cm boyu ve 68 kilodur. Burcu ise Koç’tur.

Ali Sürmeli’nin kariyer yolculuğu babasının mesleği nedeni ile farklı illerde geçmiştir. Öğrenim yaşamını hep farklı illerde sürdürmüştür. Babasının mesleğinin postacı olması sebebiyle birden fazla doğu ve güneydoğu illerinde görev yapmıştır.

Ali Sürmeli Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdiktan sonra profesyonel olarak tiyatro ve oyunculuk yapmaya başladı. Sokak Tiyatrosu, Dostlar ve Devlet Tiyatrolarında çalıştı.

Usta oyuncu en fazla tatlı tavırları ve içten rolleri ile kalpleri fethetmiştir. Ali Sürmeli’nin oyunculuk kariyeri ilk kez “Deli Yürek” dizisinde kısık sesli ama bir o kadarda sempatik bir mafya babasına hayat vermesi ile başladı.  Daha sonra birden fazla dizi ve sinema da birbirinden apayrı oyunculuklar sergiledi. Lakin Türk halkı onu yine bir mafya dizisinde görmek istiyordu. Oynadığı ve oynadığı Zaza kişiliği Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde yüz binlerce fanının oluşmasına yol açtı.

Ali Sürmeli filmleri içinde; “ Beyaz Ölüm, Dönüş, Gece Dansı Tutsakları, Hoş Memo, Mavi Sürgün, Babam Askerde, Sokaktaki Adam, Hayat Bazı zaman Tatlıdır, Kurtuluş, Kaçıklık Diploması, Deli Yürek, filler ve Çimen, Şellale, Hürrem Sultan, Kasabanın İncisi, Büyük Buluşma, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Aşka Sürgün, Baba Ocağı, Senin Uğruna, Girdap, Hoşçakal Güzin, Fırtına, Takiye, Açlığa Doymak, Kurt Kanunu, Yol Ayrımı, Beyaz Karanfil, Mucize, Elma Kokusu, Babaların Babası, Hayat Çizgisi Suriye, Somuncu Baba Aşkın Sırrı ve Vezir Parmağı” gibi filmler olmuştur.

Günümüzde İstanbul’da yaşayan sanatçı evli olup olmadığı bilinmemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.