Ali Osman Boyner Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
236
Ali Osman Boyner Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Ali Osman Boyner Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ali Osman Boyner Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ali Osman Boyner Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Ali Osman Boyner Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Osman Boyner Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ali Osman Boyner Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

İş adamı ve Cem Boyner’in babası olan Ali Osman Boyner kimdir? Ali Osman Boyner, 1926 senesinde Kastamonu Tosya’da dünyaya gelmiştir. Ailesi tiftik ticareti ile uğraşıyordu. Babası Osman Feyzi Boyner’dir. Öğrenimini İstanbul Ticaret Lisesi’nde bitirmiştir. Ardından da Yüksek Ticaret Okulu’nu tamamlamıştır.

1952 senesinde Ali Osman Boyner, Fazıl ve Hasan Boyner adındaki kardeşleri ile birlikte Altınyıldız’ı kurmuştur. Günümüzde Boyner Holding kuruluşu olan Altınyıldız, 26 Ocak 1952 tarihinde 1,5 milyon sermaye ile kurulmuştur. Amaçları, dünyaya Türk kumaşını tanıtan bir marka olmaktı. İlk ihracatlarını da 1956 senesinde gerçekleştirmişlerdir.

Ali Osman Boyner; 1960’lı senelerın sonunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek için yola koyulmuştur. Bu da hazır giyim sektörüne girmek için çalışmalara başlamıştır. Ali Osman Boyner; uzun çalışmaların neticesinde modacı olan arkadaşı Kerim Kerimol ve İtalyan moda evi sahibi olan Silvano Corsini işbirliği ile Beymen mağazalarının tohumlarını atmış oldu.

Beymen mağazasının kendi etiketi ile ürünlerini sunmaya başladığı ilk mağazası İstanbul Şişli’de 1971 senesinde açılmıştır. Erkek koleksiyonu oldukça büyük beğeni alan marka sonrasında kadın koleksiyonunu çıkarmıştır. Ve 1985 yılı itibariyle de spor giyime yeni bir boyut kazandırmış olan Beymen Club haline gelmiştir.

Ali Osman Boyner; iş adamı oluşunun bunun yanında sosyal sorumluluk projelerinde de bi hayli aktif rol oynamaktadır. TÜSIAD’ın kurucuları içinde olan Ali Osman Boyner, kuruluşundan 2010 yılına kadar Boyner Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmüştür. 2010 senesinin Eylül ayında ise Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini oğlu Cem Boyner’e bırakmıştır.

En son Ali Osman Boyner, Ayten Boyner ile evlidir. Cem Boyner adında bir oğlu, Neylan Dinler adında da bir kızları bulunmaktadır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.