Ali Nurşani Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
93
Ali Nurşani Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ali Nurşani Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ali Nurşani Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ali Nurşani Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Nurşani Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Nurşani

Ali Nurşani, 2 Şubat 1959 senesinde İslahiye’nin Sakçagözü köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Ali Ayhan’dır. Köyüne gelip giden aşıklardan etkilenerek 10 yaşlarında bağlama çalmaya başladı. Ayrıca bağlama öğrenmesinde babasının da etkisi ve yardımı oldu.


1972-73 senelerından bu yana şiir yazmaveya başlayan Aşık Nurşani, ardından Aşık Mahzuni ve başka bir çok aşıkla birlikte çeşitli turnelere katıldı. İlk plağını aynı senelerda doldurdu.

Aslını söylemek gerekirse mahlas olarak kendisine verilen Hürşani, farkında olmadan ilk plağına Nurşani olarak yazıldı ve öyle de kaldı.

Ali Nurşani, 1979 senesinde yine Aşık Mahzuni’yle birlikte konser vermek üzere gittiği Almanya’ya yerleşti.

Şiirlerinde toplumsal sorunlardan sevgiye hemen her türlü konuyu işleyen Aşık Nurşani, bunun bunun yanında “Barak Ağzı” türkülerin yorumunda da usta sanatçılardan biri olarak bilinir.

Bugüne dek hemen hemen 500 şiir yazdı. Bunların 120 kadarını besteleyen Aşık Nurşani’nin türküleri çeşitli sanatçılar aracılığıyla da okunmaktadır.

Bugüne dek çeşitli şekillerde hemen hemen 25 kadar kaseti çıkan Aşık Nurşani’nin şiirlerinin bir bölümünü topladığı yayına hazır bir kitap çalışması bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.