Ali Nesin kimdir, Ali Nesin kaç yaşında?

07.11.2021
483
Ali Nesin kimdir, Ali Nesin kaç yaşında?

Ali Nesin kimdir, biyografi bölümünde Ali Nesin biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ali Nesin kaç yaşında?, Ali Nesin memleketi neresi, Ali Nesin facebook, Ali Nesin nereli, Ali Nesin instagram, Ali Nesin ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Ali Nesin kimdir? başlığımızın detayları..

Ali Nesin Kimdir – Ali Nesin Biyografi

1956 İstanbul doğumlu Ali Nesin, Aziz Nesin’in oğludur. Paris VII Üniversitesi’nden mezun olan Nesin, matematikten “maitrise” derecesini almıştır. Daha sonra Yale Üniversitesi’nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Nesin, 1985-1986 senelerı içinde Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1987-1989 seneleri içinde Notre Dame Üniversitesi’nde yardımcı doçent, sonrasında 1995 senesine kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü’nde doçent ve ardından profesör olarak görev yapmıştır. 1993-1994 öğretim yılını Bilkent Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak geçirmiştir.

Babası Aziz Nesin’in 1995 senesinde ölümü üzerine yurda kesin dönüş yapmış ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlenmiştir. 1996 senesinden beri Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı olan Ali Nesin’ Kasım 2004 senesinden beri de Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapmaktadır ve 2011 senesinden bu yana Hrant Dink Vakfı danışma kurulu üyesidir.

2003 senesinden beri üç ayda bir yayımlanan ve Türk Matematik Derneği’nin sahibi olduğu Matematik Dünyası isimli derginin sorumlu yazı işleri müdürüdür. Matematik incelemeleri, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin bunun yanında yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir. 

2007 senesinde Nesin Matematik Köyü’nü, 2015 senesinde Nesin Sanat Köyü’nü, 2016 senesinde da Nesin Felsefe Köyü’nü kurmuş ve hala yöneticiliğini yapmaktadır.

Ali Nesin’in Ahmet Nesin isminde bir kardeşi var. Matematik profesörü olan Ali Nesin’in 4 çocuğu yer alıyor. Çocuklarından ikisinin ismi alışılmışın dışında. Ali Nesin,  Gabriela Aslı, Kuzgun, Turna, Ali Derya isminde 4 çocuğu var. 

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.