Ali Kocatepe Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
226
Ali Kocatepe Kimdir? Biyografi Sayfası

Ali Kocatepe Kimdir? Biyografi, bölümünde Ali Kocatepe Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ali Kocatepe Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Kocatepe Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Kocatepe

Ali Kocatepe, 25 Şubat 1947 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nu 1974 senesinde bitirdi. İlk plağını  “Böyle Yazmış Yaradan” adı ile 1969 senesinde doldurdu. 1973 senesinde İstanbul’a gelerek kendi yapım şifrketi 1 Numara Plakçılık şirketini kurdu.

Bir zamanlar TRT’de Tele Pazar programını da sunan Ali Kocatepe, bir çok ulusal ve ülkeler arası yarışmada sayısız ödül aldı. ”Şen Sazın Bülbülleri” ve ”Medya Medya Nereye” adlı iki müzikal besteledi.

Müzik dünyasında yüzlerce eser imza atan sanatçı, 1974’de Türkiye’nin ilk festival şarkısı olan ”Antalya’ya Koş” şarkısını Antalya Altın Portakal Film Festivali için besteledi. 1978 senesinde besteci ve söz yazarı olarak yarıştığı Nükhet Duru’nun seslendirdiği şarkıyla Eurovision Türkiye seçmelerinde kazanamadı. Lakin, Güney Kore’de yarıştığı aynı şarkı ile ”Best Performens” Birincilik ödülünü kazandı.

1975 senesinde Fatma Karanfil ile yapan Ali Kocatepe, kısa süre sonra boşandı. 1985 senesinde sanatçı Aysun (İnöntepe) Kocatepe ile evlendi. 1990 senesinde İlkyaz adında bir kızı dünyaya gözlerini açtı. Aysun Kocatepe ile birlikte sahne çalışmalarını sürdürmektedir.
Yeni Asır adlı gazetede eki Sarmaşık adlı köşe yazarlığı da Ali Kocatepe 2004 senesinde siyasete de başlayarak CHP’den Şişli Belediye Meclis Üyesi seçildi.
Ali Kocatepe, 26 Mayıs 2006 tarihinde Ali Kocatepe, 41 yıllık çalışmalarından derlediği  ”41 Kere Maşallah” adlı albümünü müzik piyasasına sundu.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.