Ali Koç Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
447
Ali Koç Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Ali Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ali Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ali Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ali Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Koç Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Ali Koç Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ali Koç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Ali Koç; 1967 senesinin 2 Nisan tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Rahmi Koç, annesi ise Çiğdem Hanım’dır. Dedesi Vehbi Koç’tur. 3 kardeşin en küçüğü olan Ali Koç’un; Mustafa Koç ve Ömer Koç adında iki abisi mevcuttur.

Ali Koç; öğrenimine 1980 senesinde Londra’da Harrow School’dan mezun olarak başlamıştır. 1985 senesinde mezun olan Ali Koç; 1989 senesinde ise Amerika’da bulunan Rice Üniversitesi’nden mezun olarak diplomasına sahip olmuştur. Ali Koç; eğitim hayatına devam ederek Amerika Birleşik Devletleri Boston’da Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir çok şirkette çalışan Ali Koç; Koç Holding’te yönetim kurulu üyesi olarak, kurumsal iletişim ve bilgi grubu başkanı olarak çalışmaya devam etmiştir. Ali Koç; 1986 senesinde Otosan A.Ş. Ford Motor ortaklığı ile araç montaj hattında çalışmıştır.

Ali Koç Kariyeri

Ali Koç; 1987 ve 1988 senelerında Koç Holding A.Ş Otomotiv ekibine bağlı olarak çalışmıştır. Burada büyük bir bayi ağı ile yine otomobil üretiminde çalışmıştır. Bayi çalışmaları yeniden yapılınca üst yönetim ile birlikte çalışmıştır. Ali Koç; 1990 senesinde J.P.Morgan’da stajerlik yapmıştır.

Ali Koç; 1990 ve 1991 senesinde American Express Bank içinde açılmış olan Yönetici Geliştirme Programı’na dahil olmuştur. Ardından 1991 ve 1992 senelerında Ramerica International şirketinde koordinatör olarak çalışmaya başlamıştır. Buradan sonra yani 1992 ve 1994 senelerı içinde Morgan Stanley Yatırım Bankası’na girerek, analist olarak görev yapmıştır.

Ali Koç; 1997 ve 2000 senelerı içinde Koç Holding A.Ş.Stratejik Planlama Grubu Başkanlığı’na bağlı olarak İş Geliştirme Koordinatörü olarak görev yapmıştır. 2000 yılı itibariyle de Koç Holding Bilgi Grubu Yürütme Komitesi Başkanı ve Koç Holding Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Ali Koç; 2006 yılı itibariyle Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Ali Koç; 2008 yılı itibariyle Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ali Yıldırım Koç, 2009 yılı itibariyle de Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ali Koç 1992 senesinde askerlik görevini tamamlamıştır. BU arada Fenerbahçe Spor Klübü’nde de iki dönem kadar yöneticilik yapmıştır.

Ali Koç; Amerika Rice Üniversitesi’nde eğitim aldığı sıralarda, aynı eğitimi alan Nevbahar Demirağ ile tanışmıştır. 21 Ekim 2005 tarihinde de dünya evine girmişlerdir. Bu evlilikten Sadberk Leyla Koç adında bir kızı ve Kerim Rahmi Koç adında bir oğulları bulunmaktadır. 30 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Fenerbahçe Spor Klübü kongresinde başkan adayı bulunacağını söylemiştir. 22 Şubat 2016 tarihinde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevine getirilmiştir.

TÜSİAD’ın 2017 tarihinde gerçekleşen kongresinde Erol Bilecik başkan olarak seçilirken, Ali Koç ta başkan yardımcısı görevine getirilmiştir. Ali Koç 2004 yılı itibariyle Fenerbahçe Derneği Başkanlığı’nı yapmaktadır. Lakin Başkan Adayı olması sebebiyle bu görevinden 2017 senesinde istifa etmiştir. En son 3 Haziran 2018 tarihinde yapılan Fenerbahçe Spor Klübü seçimlerinde Ali Koç, 16092 oy almış ve Fenerbahçe Spor Klübü’nün 40. Başkanı olarak seçilmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.