Ali Kızıltuğ Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
110
Ali Kızıltuğ Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ali Kızıltuğ Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ali Kızıltuğ Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ali Kızıltuğ Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Kızıltuğ Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Kızıltuğ

Ali Kızıltuğ, 1944 senesinde Sivas’ın Divriıği beldesine bağlı Mursal köyünde dünyaya geldi. 1958 senesinde bağlama çalmaya başladı. Bağlamaya ilişkin temel bilgileri köyünde bulunan Abbas ustadan öğrendi. İlk senelerda başka aşıkların eserlerini ve yöresel türküleri seslendirdi

1969 senesinde ilk plağı olan “Asrı gurbet harab etmiş köyümü” çıktı. Bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayınlandı. 2160 eseri bulunmakta ve bunların 550 tanesi başka sanatçılar aracılığıyla seslendirildi.

1969 dan bu yana yalnızca kendi eserlerini seslendiriyor. Eserlerini hazırlarken genelde önce şiir olarak yazıp sonra onları besteliyor. Lakin doğaçlamada çalıp dile getiriyor, 1971 senesinde İstanbul Tepebaşında yapılan ve tüm ozanların katıldığı bir atışma müsabakasında birinci seçildi.


Geçim sıkıntısı sebebiyle göç etmek zorunda kalır ve 1973 de Ankaraya yerleşti.

Aşık Veysel ve Aşık Mahzuni onu en fazla etkileyen aşıklardır.

Uzun sap bağlama çalıyor ve bağlamasını hüseyni düzenine akort ediyor.

“Baykuşlara kalan köy” ve “Sorma efendim” adında iki kitabı yayımlandı ve diğer eserlerini de 10 cilt kitap halinde yayınlamayı düşünmektedir.

Memur emeklisi ve 4 çocuk babası olan Ali Kızıltuğ halen Ankara’da ikamet etmekte ve kendisini şöyle özetliyor: “Ne yarimden vazgeçtim, ne sazımdan vazgeçtim, ne de vatanımdan vazgeçtim. Nasıl Mursal’dan geldiysem, o nazlım, sefil, tertemiz bir köylü çocuğu isem şimdide aynıyım…”.

2011 senesinde İstanbul da Sivaslı sanatçıları birliği aracılığıyla tertip edilen ”Ustaya Saygı” adlı programda yılın ozanı seçilerek onur plaketi aldı.

2012 senesinde Ankara Halk Ozanları Derneği Başkanı Kenan Sahbudak aracılığıyla ”Ustaya Saygı” ve ”Yılın Ozanı” ödülü verildi.

Uzun süredir Ankara’da kanser nasıl tedavi edileceği gören Ali Kızıltuğ, 13 Aralık 2017 tarihinde vefat etti.

Ali Kızıltuğ Kitapları
Sorma Efendim
Baykuşlara Kalan Köy

Web Sitesi: ozanalikiziltug.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.