Ali Erdemir Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
432
Ali Erdemir Kimdir? Biyografi Sayfası

Ali Erdemir Kimdir? Biyografi, bölümünde Ali Erdemir Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ali Erdemir Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Erdemir Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Erdemir

Ali Erdemir ,  2 Temmuz 1954 senesinde Adana’da dünyaya geldi, 1977 senesinde İTÜ Metalurji bölümünden mezun oldu. İki yıl İskenderun Demir-Çelik Fabrikası’nda çalıştıktan sonra doktora yapmak üzere ABD’ye gitti. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden doktora derecesini aldı.

Ali Erdemir, yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda bir rekor kırdı. Üzerinde çalıştığı ve teflondan 40 kat daha kaygan olan karbon kaplama ile sürtünme katsayısını 20 fold’a düşürmeyi başardı. Argonne Laboratuvarı’nı triboloji alanında önemli bir araştırma merkezi haline getiren Erdemir, 1991, 1998 ve 2003′te R&D (Ar&Ge) ödülü dahil olmak üzere bir çok ülkeler arası ödül aldı.

Sürtünme, malzemeler, kaplama ve yağlama üzerine yüzden fazla makalesi yayımlandı. 1998′de Eskişehir Anadolu Üniversitesi aracılığıyla fahri doktora unvanı verildi. En son yağın içine borik asit parçacıkları katarak sürtünme azalmasına ve yakıt tasarrufuna imkan sağlayan bir buluşa imza attı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.