Ali Ercan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
619
Ali Ercan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ali Ercan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ali Ercan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ali Ercan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Ercan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Ercan

Ali Ercan, 1931 senesinde Niğde’ye bağlı eski adı Ferbenk yeni adı İçmeli köyünde dünyaya geldi. Altı yaşında annesi Fatma’yı, yedi yaşında babası Ahmet’i kaybetti. Sekiz yaşından bu yana çalıp söylemeye başladı. Zamanla etrafındaki saz ve halk şairlerinden öğrendikleriyle beste yapmaya, bağlamasını daha iyi çalmaya başlıyor.

Ali Ercan, 18 yaşında İstanbul Radyosunun açtığı sınavı kazanır ve burada çalışmaya başlar. Bir süre sonra fiyatının azlığı sebebiyle bu görevinden ayrılır ve serbest olarak çalışmaya başlar. Asker ocağında yurdun değişik mekanlarinden gelen, bağlama çalan ve türkü söyleyen insanlarla tanışma olanağı bulur. Dolayısıyla askerde iken ufkunu genişletir ve bilgisini bi hayli artırır.

1951 senesinde evlenir ve ardından Mustafa, Ahmet adında iki erkek ve Feza adında bir kızı olur.

1962 senesinde “Karakaş Gözlerin Elmas” türküsü ile tüm yurtta tanındı. 1964 senesinde ilk plağı olan “Adana’ya bir kız geldi gördün mü” yü çıkardı. 1965 senesinde hazırlamış olduğu “Karakaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri” kitabı Niğde il basımevi aracılığıyla basıldı. Aralarında “Karakaş Gözlerin Elmas” ve “Adaletin Bu Mu Dünya” nın da olduğu 300 kadar eseri mevcuttur.

Kaynaklar


1-“Karakaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri”-Ali Ercan, 1965 Niğde.
2-“Notalarıyla Niğde Türküleri”-Uğur Türkmen, 1996 Niğde.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.