Ali Ekber Çiçek Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
118
Ali Ekber Çiçek Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ali Ekber Çiçek Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ali Ekber Çiçek Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ali Ekber Çiçek Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Ekber Çiçek Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Ekber Çiçek

Ali Ekber Çiçek, 1935 senesinde Erzincan’ın Ulalar Köyü’nde dünyaya geldi. Ali Ekber Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve ufak yaşlarda rençberlik yapmaya başladı. Bunun yanı sıra bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, fakat ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı.

Ali Ekber Çiçek, Müzik aşkı ağır basınca İstanbul’a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT’nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen zamanında TRT Ankara Radyosu’na veYurttan Sesler Korosu’na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400’den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı.

TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek’in Türkiye’deki bütün türkücüler aracılığıyla derlemeleri söylenmektedir. 2003 senesinin başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü aracılığıyla Ali Ekber Çiçek’in yaşamını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir.

Başta Haydar Haydar olmak üzere Türk halk müziğine bir cok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemeci Ali Ekber Çiçek yakayı ele verdiğı hastalıktan kurtulamayarak, 2006 senesinde, 71 yaşında hayata veda etti.

Ali Ekber Çiçek‘ten Derlenen Bazı Türküler


Haydar Haydar (Ondört Bin Yıl Gezdim Pervanelikte)
Böyle İkrarınan Böyle Yolunan
Bunca Olan Emeğimi
Derdim Çoktur Hangisine Yanayım
Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin
Gönül Gel Seninle muhabbet Edelim
Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma
Gurbet Elde Yadellerin Derdini
Gül Yüzlü Sevdiğim
Hazin Hazin Esen Seher Yelleri
İsmini Sevdiğim Saadetli Dostum
Nasıl Yar Diyeyim Ben Böyle Yare
Sarı saçlı yarim

Derlediği Bazı Türküler

Bir güzeli kethedeyim
Çoktan Beri Yollarını Gözlerim
El Vurup Yaremi İncitme Tabib
Gönül gel varalım gülşen bağına
Şepke’nin Kavakları
Ağlama Gözlerim.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.