Ali Bulaç Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
196
Ali Bulaç Kimdir? Biyografi Sayfası

Ali Bulaç Kimdir? Biyografi, bölümünde Ali Bulaç Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ali Bulaç Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Bulaç Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Bulaç

Ali Bulaç, 1951 senesinde Mardin’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de, yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1975) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde bitirdi (1980).

Hareket dergisinde bir süre çalışmasının sonrasında 1976’da Düşünce dergisi ve Düşünce Yayınları’nı, 1984’te de İnsan Yayınları’nı kurdu. Kitap Dergisi’ni çıkardığı 1985-1992 senelerı boyunca üç aylık Bilgi ve Hikmet dergisini de çıkardı ve yönetti.

Ali Bulaç, Zaman Gazetesi’nin kurulma aşamasında İstanbul bürosunu teşkilatlandıran isim olup gazetenin İstanbul büro şefliğini bir yıl kadar yürütmüştür. 1987’nin sonlarına doğru gazete el değiştirince bu gazeteden ayrılmış, 1993-1994 zamanında tekrar Zaman’a dönmesine karşın kısa bir süre sonra yeniden ayrılmıştır. 1998 senesinde ise bir kez daha Zaman Gazetesi’nde yazmaya başlamıştır. Bu gazetenin dışında çeşitli dergilerde, Millî Gazete, Yeni Şafak dahil bir çok gazetede çok sayıda yazı ve incelemeleri yayımlanmıştır.

Ali Bulaç, 1988 senesinde İnsanın Özgürlük Arayışı adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği’nin “Fikir Ödülü”ne layık görülmüştür. Evli ve 5 çocuk babası olan yazar, halen Zaman Gazetesi, Today’s Zaman ve Özgün Duruş’ta köşe yazıları yazmakta ve Mehtap TV ile Hilal TV kanalında haftalık tartışma programları yapmaktadır. Bunun bunun yanında Fatih Üniversitesi’nde ders vermektedir. tvnet’te Ekrem Kızıltaş ve Cevat Özkaya ile birlikte Konuşmak Lazım isimli haftalık entellektüel tartışma programını yapmaktadır.

Çağdaş İslâm dünyası, düşünce poblemleri, toplumsal değişme ve yenileşme gibi konulardaki araştırma ve incelemeleriyle tanınmıştır.

Yazdığı kitaplarda özellikle modern dünya çapında müslüman olmanın getirdiği ve gerektirdiği tavırlar üzerinde durmaktadır. Müslümanların, müslüman olmayanlarla birlikte aynı toplumda dışlamadan ve dışlanmadan, çatışmasız bir biçimde yaşayabilmeleri yönünden “Medine vesikası” örneğine vurgu yapmakta ve bu husustaki fikirlerine temel referans noktası olarak almaktadır.

Müslümanları sağ-sol gibi kavramlarla açıklamaya karşı durmakta ve İslâm’ın kutsallığını vurgulamaktadır. Hazırladığı Ku’ran meali, bir çok Ku’ran çevirisine göre daha sade dil kullanımı ve çevirisi sebebiyle ön plana çıkmıştır.


Ali Bulaç Eserleri – Kitapları

İslâm dünyasında toplumsal değişme
Bir Aydın sapması
İnsanın özgürlük arayışı
Din ve modernizm
İslam ve fanatizm
Modern ulus devlet
İrtica ve sivilleşme
Kutsala, tarihe ve hayata dönüş
Avrupa Birliği ve Türkiye
Tarih, toplum ve gelenek
Din-felsefe vahiy-akıl ilişkisi
Kur’an meali
Çağdaş kavramlar ve düzenler
İslâmcılık
Kutlu ağaç
Bilgi neyi bilmektir?
İslâm ve fundamentalizm
Ortadoğu’dan İslâm dünyasına
Nuh’un Gemisi’ne binmek
İslâm dünyasında düşünce poblemleri
İslâm ve demokrasi
İslâm düşüncesinde din-felsefe
Din, devlet ve demokrasi
Din, kent ve cemaat
Modernizm, irtica ve sivilleşme
Göçün ve kentin siyaseti MNP’den SP’ye Millî Görüş Partileri
Ortadoğu gerçeği
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.