Ali Balkız Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
500
Ali Balkız Kimdir? Biyografi Sayfası

Ali Balkız Kimdir? Biyografi, bölümünde Ali Balkız Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ali Balkız Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ali Balkız Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ali Balkız

Ali Balkız, Sivas’ın Kangal ilçesi’ne bağlı Eğricek köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. 1960’ta ailesiyle birlikte Malatya’ya göç etti. Malatya Ticaret Lisesi’ni ve Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi.1970-1980 senelerı içinde yurdun çeşitli kentlerindeki ticaret liselerinde meslek dersleri öğretmenliği yaptı.

1980 askeri darbesinden sonra, sıkıyönetim mahkemesinde yargılanan Ali Balkız, 1981-1984 senelerı içinde hapis yattı. 1992’den bu yana Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat Dergisi’nin yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Ankara’da yaşıyor; evli, bir çocuk babası. TYS, PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

İlk öyküsü Varlık dergisinde yayımlandı. Toplumcu gerçekçi bir anlayışla kaleme aldığı öyküleri Evrensel Kültür, Damar, Türk Dili, insancıl ve Cumhuriyet Dergi’de yayımlandı. N. Kutlu, Balkız için “Tüm öykülerini yaşanmış, gözlenmiş gerçeklere dayandırıyor. Bunun bunun yanında düşsel olan veya düşle gerçeğin birlikte olduğu birkaç öyküsünde de toplumsal ve bireysel gerçekler önde duruyor” değerlendirmesini yaptı.

Ali Balkız Ödülleri


1987 Akademi Kitabevi Öykü Ödülü – Güller Kitaplara
1988 TAYAD Öykü Ödülü – Güller Kitaplara
1991 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü – Yaşam Bir An’lar Toplamıdır
1995 PEN Yazarlar Derneği Orhan Kemal Öykü Ödülü – Yaşam Bir An’lar Toplamıdır
1998 Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Orhan Kemal Öykü Ödülü – Bütün Ülke Yeşil Vadi (Didem Uslu ile)
1998 Haldun Taner Öykü Ödülü – Komşum
2007 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülü – Fırın
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.