Ali Babacan kimdir, Ali Babacan kaç yaşında?

05.11.2021
62
Ali Babacan kimdir, Ali Babacan kaç yaşında?

Ali Babacan kimdir, biyografi bölümünde Ali Babacan biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ali Babacan kaç yaşında?, Ali Babacan memleketi neresi, Ali Babacan facebook, Ali Babacan nereli, Ali Babacan instagram, Ali Babacan ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Ali Babacan kimdir? başlığımızın detayları..

Ali Babacan Kimdir – Ali Babacan Biyografi

Ali Babacan, 1967 senesinde Ankara’da doğmuştur. TED Ankara Koleji’nden 1985 senesinde birincilikle mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. ODTÜ’den de birincilikle mezun olan Ali Babacan, 1990 senesinde Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Babacan, 1990-1992 senelerı içinde İllinois’deki ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’da İşletme dalında yüksek lisans  yaptı.

Babacan ailesi başarılı eğitim kariyerleri ile bilinmektelar. Nihayetinde Ali Babacan gibi tüm kardeşleri TED mezunu. Bir ablası doktor, bir ablası da ODTÜ mühendislik bölümü mezunu. 

1994 senesinde Ankara’ya dönen Ali Babacan ,tekstil sektöründe hizmet veren kendi aile şirketinin başına geçti. 1994 ile 1995 senelerı içinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e danışmanlık yapan Babacan, 2001 senesinde AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı.

 Egemen Bağış’ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde yalnızca Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine sürdü; 1 Mayıs 2009’da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı’nı Ahmet Davutoğlu’na devretmiştir. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. 

Ali Babacan’ın evli ve  Kerem Babacan, Dilara Babacan ve Hilmi Emir Babacan adında üç çocuğu var.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.