Alfred Kastler Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
436
Alfred Kastler Kimdir? Biyografi Sayfası

Alfred Kastler Kimdir? Biyografi, bölümünde Alfred Kastler Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Alfred Kastler Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Alfred Kastler Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Alfred Kastler

Alfred Kastler, 3 Mayıs 1902 senesinde Almanya’da dünyaya geldi. 1921’de Ecole Normale Superieure’e girdi. Colmar Lisesi’nde ve Bordeaux Fen Fakültesi’nde öğretmenlik yaptı.

1941’de Ecole Normale’in fizik laboratuarına dönen Alfred Kastler, genç araştırmacıları topladı ve yetiştirdi. Paris Fen Fakültesi’nde profesör, Optik Enstitüsü Konseyi Başkanı, Bilimsel Araştırmalar Milli Merkezi Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1958’den sonra atom saati laboratuarını yönetti.

Alfred Kastler, bilimsel çalışmalarını, ışık tayf çekimi usulleriyle Hertz dalgalarla tayf çekimi usullerini birleştirerek yeni gelişmeler getirdiği fiziksel optik hadiselerin incelenmesine ayırdı.

Alfred Kastler, bunun bunun yanında kuvanta elektroniğinin ustalarındandır. Bilhassa 1950’de yardımcısı Jean Brossel ile ortaya koyduğu bir atom içindeki elektron topluluğunun evrimini gerçekleştiren bir usulle tanınır; “Optik Pompalama” adıyla bilinen bu usul, cisimlerin fiziksel detaylarının incelenmesi için düşünülmüş, sonradan maser amplifikatörleri ve lazer ışını yayıcılarında çok önemli bir uygulama alanı bulmuştur. Ayrıca hassas magnetometrelerde ve atom saatleri civarında de faydalanılır. Ayrıca G. Bruhat ın “Fizik Üstüne İnceleme” adlı kitabındaki optiğe ayrılmış kısmı yeniden gözden geçirdi ve hataları düzeltti.

Alfred Kastler, 7 Ocak 1984 tarihinde Fransa’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.