Alev Alatlı Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
466
Alev Alatlı Kimdir? Biyografi Sayfası

Alev Alatlı Kimdir? Biyografi, bölümünde Alev Alatlı Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Alev Alatlı Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Alev Alatlı Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Alev Alatlı

Alev Alatlı, 1944 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Liseyi babasının askeri ataşe olarak görev yaptığı Tokyo’da okudu. Ekonomi & İstatistik lisansını ODTÜ’den, Ekonomi ve Ekonometri yüksek lisansını “Fulbright” bursu ile gittiği Vanderbilt University’den (Nashville, Tennessee) aldı.

Bilâhare felsefe öğrenimine başlayan Alatlı, doktora çalışmalarını New Hampshire’daki Dartmouth College’de sürdürdü. İlahiyat hususunda ve düşünce ve medeniyet tarihi üzerinde yoğunlaştı. 1974’te Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim görevlisi, Devlet Planlama Teşkilatı’nda kıdemli ekonomist olarak çalıştı.

Alev Alatlı, California Üniversitesi ile ortak psiko-dilbilim çalışmaları yürüttü. Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde Bizim English dergisini çıkaran Alev Alatlı, ardından Türk Yazarlar Kooperatifinde (YAZKO) başkan yardımcısı olarak görev aldı.

Filistin davasının tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı 1986 senesinde Tunus’ta sürgünde bulunan Yaser Arafat aracılığıyla “Özgürlük Madalyası” ile onurlandırılmıştır. Aydınlanma Değil, Merhamet!adlı romanıyla ise 2006 senesinde Moskova’da “Mikhail A. Sholokhov 100. Yıl Roman Ödülü”nü elde etmiştir.

Alev Alatlı Eserleri (Bazıları)


Romanları

1985 Yaseminler Tüter Mi Hala?
1986 İşkenceci
1995 Kadere Karşı Koy A.Ş.

Or’da Kimse Var mı? Dizisi:


1992 Viva La Muerte (Yaşasın ölüm)
1993 ‘Nuke’ Türkiye
1993 Valla Kurda Yedirdin Beni
1994 O.K. Musti Türkiye Tamamdır
2013 Beyaz Türkler Küstüler

Schrödinger’in Kedisi:

2001 Kâbus
2001 Rüya

Gogol’un İzinde:

2005 Aydınlanma Değil, Merhamet!
2007 Dünya Nöbeti
2008 Eyy Uhnem! Eyy Uhnem!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.