Albertus Magnus Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
356
Albertus Magnus Kimdir? Biyografi Sayfası

Albertus Magnus Kimdir? Biyografi, bölümünde Albertus Magnus Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Albertus Magnus Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Albertus Magnus Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Albertus Magnus

Albertus Magnus, Dominiken tarikatına girmiş ve Farabi, İbn-i Sina, İbn Rüşd ve İbn Tufeyl gibi Müslüman filozofların Aristoteles felsefesine ilişkin yorumlarını öğrenmiştir; ardından bu yorumlara dayanarak Hıristiyan inançlarıyla bağdaşabilecek yeni yorumlar getirmiştir.

Felsefe poblemlerinı akılla çözmeye çalışırken Kutsal Kitap’la çatışmamaya ve bundan dolayı inançla çelişmemeye büyük bir özen göstermiş ve bu yaklaşımıyla öğrencisi Thomas Aquinas’ı büyük ölçüde etkilenmiştir. Albertus Magnus’un Platon’dan çok Aristoteles’in felsefesini seçmiş olması tesadüfi değildir ve bu seçimi, özellikle İbn Rüşd gibi Müslüman filozofların etkisi ile açıklamak olanaklıdır.

Magnus’a göre, biri akıl ve öbürü ise inanç için doğru olan ve birbirleriyle çelişen iki doğru yoktur; gerçekten doğru olan her şey, büyük bir uyum içinde birleşmiştir.

Birçok bilimle ilgilendiği için Doctor Universalis (Evrensel Bilgin) lakabıyla tanınan Albertus Magnus, kimya alanında da çalışmış, nitrik asidin madenler üzerindeki etkisi ve altının arıtılması gibi kimyevi konuları incelemiştir; bunun bunun yanında astronomi ve biyoloji ile de ilgilenmiştir.

Albertus Magnus, biyoloji bölgesindeki çalışmalarında kelime kelime Aristoteles’in Arapça çevirilerini izlemiş ve bunlar üzerinde yorumlar yapmıştır; kendisine özgü gözlemler ve saptamalar da bulunmaktadır. Hayvanlar Hakkında adlı eserinde kuş ve balıkların kan damarlarının dağılımı hususunda Aristoteles’in verdiği bilgilerden ayrılmıştır. Yumurtadan bu yana embriyonun gelişmesini anlatırken, organların sırasıyla nasıl şekillendiğini, göbek kordonu denen yapının yerini gelişim süreci içinde hangi damarın aldığını açık ve seçik bir biçimde anlatmıştır.

Bitkilerle de ilgilenmiş ve bu konuya ilişkin Bitkiler Hakkında adlı bir eserinde, ana çizgileriyle bitki betimlemeleri yapmıştır. Bir ara İtalya’ya giden Magnus orada portakal ağacını görmüş, bundan çok etkilenmiş ve özellikle portakal yapraklarını ayrıntılı bir biçimde tanıtmıştır.

Albertus Magnus, 15 Kasım 1280 tarihinde Köln’de öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.