Albert Abraham Michelson Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
188
Albert Abraham Michelson Kimdir? Biyografi Sayfası

Albert Abraham Michelson Kimdir? Biyografi, bölümünde Albert Abraham Michelson Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Albert Abraham Michelson Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Albert Abraham Michelson Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Albert Abraham Michelson

Albert Abraham Michelson, 19 aralık 1852 senesinde Prusya’da dünyaya geldi. Doğumundan 2 yıl sonra ailesi Virginia City’ye taşındı. Lakin ardından San Francisco’ya gittiler.

Michelson burada 1869 senesinde liseyi bitirdi. Başkan Grant aracılığıyla U.S. Naval Academy’ye çağrıldı. Teğmen olarak mezun olduktan sonra iki yıl gemiyle gezdi. Daha sonra Amiral Sampson’un yanında akademide fizik ve kimya öğretmenliği yaptı.

1879 senesinde Denizcilik almanak ofisinde çalıştı. Avrupa’ya gitti, orada Berlin Üniversitesi, Heidelberg, ve Paris’teki College de France and École Polytechnique okullarını ziyaret etti. 1883’de deniz kuvvetlerinden istifa etti. Cleveland, Ohio’da uygulama okulu fizik profesörü oldu. 1890’da Clark University Worcester, Massachusetts de aynı pozisyondaki görevi kabul etti. Ve 1892’de yeni kurulan Chicago Üniversite’sinde fizik profesörü ve bölüm başkanı oldu. Birin Dünya savaşı sırasında Deniz kuvvetlerine tekrar katıldı. 1918’de Chicago’ya geri döndü. Michelson, 1929 senesinde Mount Wilson Observatory’de çalışmak üzere istifa etti.

Kariyeri boyunca fiziğin çeşitli dallarıyla ilgilendi. Onun özel bir kabiliyeti olduğu anlaşılan optikte başarı sağladı. Işığın hızını ilk kez 1881 ‘de olağanüstü bir hassaslıkla ölçtü. Dünyanın hareketinin, ışık hızının ölçümündeki tesirini ölçen interferometre’yi keşfetti. Profesör E. W. Morley ile birlikte interferometre’yi tercih ederek ışığın bütün dahili sistemlerde aynı hızda ilerlediğini gösterdi. İnterferometre bunun bunun yanında istediğimiz mesafeyi dalgaboyu cinsinden büyük bir hassaslıkla ölçmek içinde kullanılıyordu.

Uluslararası ağırlık ve ölçü birimleri komitesinin isteği üzerine standart metreyi Kadmiyum ışığının dalgaboyu cinsinden ölçtü. Echelon spectroscope’unu buldu ve savaş senelerında deniz kuvvetlerindeki çalışmalarıyla burası için aletler geliştirdi. U.S. deniz kuvvetleri araç gereçleri içinde bulunan mesafe ölçeri(Rangefinder) bunlardan biridir. Sivil yaşama döndüğünde daha çok astronomi ile ilgilendi.

1920’de ışık girişimini tercih ederek ve interferometre’nin gelişmiş şekliyle, Betelgeuse yıldızının çapını ölçtü. Bu ölçüm bunun yanı sıra ilk defa bir yıldızın ne kadar büyük olduğunun doğru olarak tesbitidir.

Michelson’un bir çok bilimsel dergide yazıları yayımlandı. Bunlardan bazıları Velocity of Light (1902) Light Waves and their Uses (1899-1903), ve Studies in Optics'(1927)dir.

Michelson Amerika ve on Avrupa ülkesinde bir oldukça etkili topluluğa üye olmuştur. O American Physical Society (1900)’nin , American Association for the Advancement of Science (1910-1911)’ın, ve National Academy of Sciences (1923-1927) ‘ın başkanlığını da yaptı. Ayrıca Royal Astronomical Society, the Royal Society of London ve the Optical Society, an Associate of l’Académie Française’ninde bir üyesiydi. Aldıkları bir çok ödül içinde Matteucci Medal (Societá Italiana), 1904; Copley Medal (Royal Society), 1907; Elliot Cresson Medal (Franklin Institute), 1912; Draper Medal (National Academy of Sciences), 1916; Franklin Medal (Franklin Institute) , Medal of the Royal Astronomical Society, 1923; ve Duddell Medal (Physical Society), 1929 yer alır.

Michelson, 9 Mayıs 1931 tarihinde Pasadena’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.