Akrep Nalan Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
80
Akrep Nalan Kimdir? Biyografi Sayfası

Akrep Nalan Kimdir? Biyografi, bölümünde Akrep Nalan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Akrep Nalan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Akrep Nalan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Akrep Nalan

Akrep Nalan (Füsun Nalan Açın), 26 Nisan 1954 senesinde Ankara’nın Yenimahalle beldesinde dünyaya geldi. Ankara Bahçelievler Alparslan ilkokulu, Ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe bölümünden mezun oldu. 1972-1980 senelerı içinde Şaban Karamancı Demir Çekme Fabrikasında, Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikasında ve İnterfarma Anonim Şirketinde muhasebecilik yaptı.

1978 senesinde yaşamında ilk defa at yarışı oynamak isteyen Akrep Nalan, dostlarına nasıl oynanacağını sormuş ve onlar da atın ismine göre beğendiklerini seçmesini söylemişler. Böylelikle oynadığı altılı ganyanı şans eseri tutturarak 30 bin lira kazandı. Oynadığı atlardan birinin adı da akrepti. Meğer o at da sürpriz bir atmış. O dönem basında Akrep Nalan lakaplı gündemde olan bir terörist vardı. Ondan esinlenerek, yakın çevresi ve dostları gır gır olsun diye “Akrep Nalan” diye seslenmeye başlamışlar Böylelikle Akrep Nalan ismi yapışıp kaldı üzerine. Bu ardındanki senelerda da sürdü.


Muhasebecilik yaptığı senelerda Ankara Sanat Evinde tiyatro çalışmaları oldu. Hamdi Ortadirek isimli müzikli orta oyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş,Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaşımı yaptı. Sahne tozunu yutunca; muhasebecilik tüm cazibesini yitirdi ve tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başladı. Ankara’da barın arkasında çalışan ilk bayan oldu.

Barmaidlik yaptığı zamanlarda de barın arkasında farklı zamanlarda şarkı söylerdi, böyle böyle ufak bir dinleyici kitlesi de oluşmuştu. Daha sonraları Hakkı Çağdaş’ın desteği ile 1980 senesinde Goldfinger gece kulübünde profesyonel olarak sahneye çıktı.Bunun sonrasında ise Bodrumda Efe Barda bir tek gitar eşliğinde şarkılarını söylemeye sürdü.

Dinleyici kitlesi; Bodrumda sahneye çıktığı Pirinç Otel, Ünlü Otel ve Paradice gibi yerlerde daha da genişlemişti. Ve bunların sonrasında İstanbul’a geldi. Shu Bar, Hopaopa, Nişantaşı Club Stnb, Küfe bar, Bianca, Marca Restaurant, Şişli Elit Resıdance, Coco à gogo, gibi çeşitli klüplerde iş yaptı.

1991 senesinde Ada Müzik şirketi ile  Dağ Çiçeği adlı ilk albümünü yapan Akrep Nalan, 2. albümü olan Zil Zurna Sevdalar’ı 1994 senesinde çıkardı.

2003-2004 zamanında Gani Müjde’nin Hayat Bilgisi adlı dizide Fidan Öğretmen karakterini oynadı.

Akrep Nalan, Jöntürk’ün çıkardığı Şaman isimli albümde “Sun Avucundaki Karanlığı Bana” isimli hip-hop çalışmasına eşlik etti. 2012 nisan ayında reklamcı Ali Taran’ın çektiği Atlas Halı reklam filmlerinde de oynadı.

Hiç evlenmeyen Akrep Nalan, 1987 senesinde bu yana Bodrum’da ki evinde yaşamaktadır. 1988 senesinde kazara evde köpeği Bahtiyar’ın üzerine basarak ölmesine neden olan Akrep Nalan, bundan çok üzüntü duydu.

Akrep Nalan Albümleri

1994 Zil Zurna Sevdalar
1991 Dağ Çiçeği
2004 Aşk Mahkumu
2003 Peki Olur Şekerim
2003-2004 Hayat Bilgisi – Öğretmen Fidan
1997 Baskül Ailesi – Zerafet
1994 Zirvedekiler
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.