Ahmet Tarık Tekçe Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
293
Ahmet Tarık Tekçe Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ahmet Tarık Tekçe Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ahmet Tarık Tekçe Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Tarık Tekçe Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ahmet Tarık Tekçe Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Tarık Tekçe

Ahmet Tarık Tekçe, 15 Aralık 1920 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray lisesi mezunu olan Ahmet Tarık Tekçe, Denizyolları’nın Camialtı Atölyesi’nde ve Haliç Feneri Nüfus Memurluğu’nda çalışmış, adı sonradan Pandispanya olan Adalar-Paravan adlı bir mizah gazetesi çıkarmıştır.

Tiyatro sanatçısı Nezihe Becerikli ile evlenip ayrılan Ahmet Tarık Tekçe, 1952’de bir parti başkanı aleyhine yazdığı yazı sebebiyle hemen hemen bir yıl hapis yatan Tekçe, 1948 senesinde sinemaya başlayan Ahmet Tarık Tekçe, döneminin en başarılı yardımcı erkek oyuncularındandı.

Ayrıca bir çok filmde de başrol oynadı. 1948-1964 senelerı içinde, 300 kadar filmde rol aldı. Ahmet Tarık Tekçe; Ayhan Işık, Belgin Doruk, Kenan Pars, Filiz Akın, Sadri Alışık, Muhterem Nur, Adnan Şenses, Çolpan İlhan, Fatma Girik gibi bir çok oyuncuyla birlikte rol aldı.

Ahmet Tarık Tekçe, 4 Ekim 1964 tarihinde en korktuğu biçimde; bir trafik kazasıyla yaşamını yitirdi. Sanatçı, Aziz Nesin’in bir kitabına konu oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.