Ahmet Özdemir Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
114
Ahmet Özdemir Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ahmet Özdemir Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ahmet Özdemir Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Özdemir Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ahmet Özdemir Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Özdemir

Ahmet Özdemir – Kör Ahmet, Konya’nın ünlü yerel sanatçısıdır. Doğuştan gözleri görmez. Çiçek hastalığı yüzünden 1933 senesinde Konya’da görme özürlü olarak dünyaya gözlerini açan Ahmet Özdemir’e yörede ‘Ahmet Ağa’ çağrılmasına karşın, o kendisini ‘Kör Ahmet’ diye namlandırarak ismiyle müsemma olmanın özgüvenini yaşıyor.

Bağlama ve ud çalan Ahmet Özdemir, düğün, nişan ve sünnetlerde müzisyenlik yapmasının bunun yanında ülkemizin hala hayatta olan nadir meddahlarından biridir. Yerel ağız ile yaptığı taklitler, oynadığı piyesler, Anadolu’da kökü çok eskilere dayanan hikaye anlatıcılığı Kör Ahmet’i Konya folklörünün en önemli bireylerinden biri yapmaktadır.

Doğuştan kör olması, muhafazakar Konya yöresinde yapılan kadınların kendi aralarında yaptıkları kına gecelerinde tercih edilen bir isim olmasını sağlamıştır.

Ahmet Özdemir’in müziğe kabiliyeti, 2-3 yaşlarında etrafındaki sesleri taklit etmeye başlamasıyla ortaya çıkmış. Babası aracılığıyla kendisine armağan edilen ud ile adeta bütünleşen ve peşine takıldığı tını ile yaşamını tanımlayan Özdemir, kısa bir sürede bir udî gibi çalıp söylemeye başlamış. 11 yaşında başladığı ud eğitimini Şehabettin isimli öğretmeninin yardımıyla ilerleten Özdemir, ardındansında TRT Ankara Radyosu’nda büyük udîlerden ders alarak eğitimini tamamlamıştır.

Herkes bir kazaya namzettir.
Cenab-ı Hakk kiminin elini alır, kiminin ayağını.
Benim de gözümü aldı.
Lakin bana öyle bir kalp gözü verdi ki
Benim gördüğümü sizin görmeniz olabilecek değil.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.