Ahmet Nur Çebi Kimdir

30.09.2021
335
Ahmet Nur Çebi Kimdir

Ahmet Nur Çebi Kimdir?, biyografi bölümünde Ahmet Nur Çebi Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Ahmet Nur Çebi Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Ahmet Nur Çebi Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Nur Çebi Kimdir?

Ahmet Nur Çebi Kimdir?

Beşiktaş camiasından adını sürekli olarak duyduğumuz, Beşiktaş jimnastik ikinci başkanı ve futbol şubesi başkanı olan Ahmet Nur Çebi kimdir? Ahmet Nur Çebi Trabzon’da 01.01.1959 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası Karabük’ün tanınmış kıymetli iş adamlarından Yaşar Kaptan Çebi, annesi de yine Çebi menşeili olduğu tahmin edilen Ayten Çebi’dir. Ahmet Nur Çebi, Tayfun Çebi ve Arzu Efe adlı iki kardeşe sahiptir.1964 senesinde Yaşar Kaptan Çebi’nin işlerinden dolayı Araklı’dan Karabük’e taşınmak zorunda kalan Çebi ailesinin ferdi Ahmet Nur Çebi öğrenim yaşamına Karabük’te başlayarak üniversite sonrasını yurt dışında sürdürmüştür. İlk ve orta okulları Karabük’te okuyan Ahmet Nur Çebi 1978 senesinde Karabük Ted Koleji’nde de liseyi okumuştur. 1983 senesinde da Marmara Üniversitesi, Ekonomi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Lisans eğitimi sonrasında eğitim yaşamını 1,5 yıl yurt dışında sürdürmüştür. Her Türk vatandaşı gibi vatani görevini de ifa etmiştir. Bu görevi 1985 senesinde Ağrı’nın Eleşkirt ilçesi 29. Piyade Alayı’nda yedek subay olarak yerine getirmiştir.

Ahmet Nur Çebi Menşei ve İş Hayatı

Ekonomist Ahmet Nur Çebi 1986 senesinde yaşamını Berna Çebi ile birleştirmiştir. Bu evlilik ile 1988 senesinde ilk kez Elgiz Nur adlı çocuklarını kucaklarına almışlardır. Ardından 1993 senesinde Mina Nur, 1995 senesinde da Yaşar Kaptan adlı çocuklarıyla üç çocuklu bir aileye dönüşmüşlerdir. Ahmet Nur Çebi nerelidir dediğimizde karşımıza Karabük öncesi dünyaya geldiğu yer olan Trabzon Araklı çıkmaktadır. Her ne kadar Ahmet Nur Çebi Trabzonlu desek de Çebi ailesi kökeni Çebi Vakfı’ndan alınan bilgilere göre Orta Asya’veyayanmaktadır. Baba Yaşar Kaptan Çebi’nin 2004’de Çin’de yaptırdığı özel araştırmalara göre Çebi’ler Tiele kabilesinin bir parçasıdır. Çin kaynaklarında Tiele ve Tujue olarak da geçen isim o dönem Türkleri ifade etmektedir. Çebi Boyu ile ilgiliki bilgiler “Pekin Palace Museum” da bulunmaktadır. Altayları yurt bilen Çebiler Anadolu’nun fethi ile Konya Bölgesi’ne yerleşmişlerdir. Hatta Yaşar Kemal’in Binboğalar Efsanesi adlı eserinde Çebi Obası geçmektedir. Çebilerin Trabzon’a yerleşmesi ise Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon fethi için görevlendirdiği iki uçbeyinden biri olmasına dayanmaktadır. 1462’de Trabzon’un fethi ile Çebilere bölgede yazlık ve kışlık bölgeler tahsis edilmiştir. Gelenek ve göreneklerine bağlı olarak yaşayan Çebi ailesi kelime manası olarak -ilerideki, öndeki, olgun, zengin, önder kişi, ufak çapa- anlamlarına gelen soyadlarına uygun bir yaşamı kendilerine düstur edinmişlerdir.

Ahmet Nur Çebi’nin İş ve Spor Alanlarındaki Yeri

Ahmet Nur Çebi bir ekonomist olarak yatırımlarını geniş vizyonu ile demir çelik ve deniz ticareti ile hep birkaç adım ileriye taşıdı. 1964 senesinde babasının Karabük’te kurduğu haddehane (ham demirlerin eritilerek ürün görülmektedirıldıği yer) ile bu iş sahasındaki yatkınlığını 1990 yılına geldiğinde Çorlu’da bir haddehane kurulumu ile taçlandırdı. Takriben 1993 senesinde ardından yapacağı yatırımlara istinaden bir nevi altyapı olarak Marmara Ereğli’sinde liman yatırımı gerçekleştirmiştir. 2001 de yatırımlarını bir buçuk milyon ton kapasiteli demir çelik izabe tesislerini akabinde ise bir milyon ton kapasiteli haddehane ve 2005 de kendi enerjisini üretebileceği bir elektrik santralini kullanıma açmıştır. Ahmet Nur Çebi; yatırımları yanında Çebi Vakfı kuruluşunda bizzat çalışmalarda yer alarak yerel ve genelde ülkenin sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Türkiye Karabük Demir Çelik İşletmeleri yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve Haddehaneciler Derneği başkanlığı yapmıştır. Çeşitli denizcilik, gemicilik ve demir çelik firmalarına sahip Ahmet Nur Çebi şu an Çebi Enerji ve Martaş Liman Tesisleri yönetim kurulu başkanlığı; Kaptan Şirketler Grubu yönetim kurulu başkan vekilliği yapmaktadır. Spor camiasında adını iş yaşamına göre daha sık duyduğumuz AhmetNur Çebi kaç yaşındadır sorusunun yanıtı kadar faaldir. Bir dönem Galata ve Kartal spor da yöneticilik yapan Ahmet Nur Çebi, Karabük Spor’ a yönetim danışmanlığı yapmıştır. Beşiktaş jimnastik kulübü 2. başkanı ve futbol şubesi başkanlığını ifa etmekte olan Ahmet Nur Çelebi Beşiktaş için her zaman maddi manevi özveride bulunmuştur. Halen bu çatıda varlığını sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.