Ahmet Mekin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
140
Ahmet Mekin Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ahmet Mekin Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ahmet Mekin Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Mekin Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ahmet Mekin Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Mekin

Ahmet Mekin, 1932 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Esasen Karslıdır. İş yaşamına manifaturacılıkla başlamıştır. Bir ara güreş’te yapan Ahmet Mekin, tam usta olduğu sırada kaburga kemiklerini kırıp, bırakmıştır. Sonra kayağa el attı, beli incinince, onu da bıraktı. Bakırköyspor’da oynarken büyük bir futbol takımına transfer olacaktı. Deneneceği gün ayağından sakatlandı. Böylelikle spor yaşantısı bitmiş oldu.

Ahmet Mekin, bir süre Bakırköy Halkevi’nde amatör tiyatro oyunculuğu yaptı. ”İttihat ve Terakki” oyununda oynadı. Sonunda, yine başka bir Bakırköylü olan Kenan Pars’ın aracılığıyla, 1957 senesinde Mahşere Kadar adlı filmiyle sinemaya başlayan Ahmet Mekin, sonraki senelerda da hemen hemen 200 film ve dizide rol aldı.

Ahmet Mekin, 1977 senesinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray ile birlikte oynadığı Selvi Boylum, Al Yazmalım filmi ile Türk sinemasının unutulmaz isimleri içinde yer aldı.Ahmet Mekin, Şükran Sabuncu’yla evlidir.


2012 senesinde Kayıp Şehir dizisinde İsmail Dede kişiliğini oynayan Ahmet Mekin, 2014 senesinde vizyona giren Yunus Emre : Aşkın Sesi filminde Hacı Bektaş-ı Veli rolünü canlandırdı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.