Ahmet Kaya Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

19.01.2022
589
Ahmet Kaya Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Ahmet Kaya Kimdir?, biyografi sitemizde Ahmet Kaya Kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Ahmet Kaya Kimdir? kaç yaşında?, Ahmet Kaya Kimdir? memleketi neresi, Ahmet Kaya Kimdir? evi nerede, Ahmet Kaya Kimdir? nereli, Ahmet Kaya Kimdir? instagram, Ahmet Kaya Kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Başlıklar

Ahmet Kaya Kimdir? Biyografi

Ahmet Kaya Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Kısa olarak Biyografisi

Ahmet Kaya kimdir ve nerelidir?  Ahmet Kaya yaşamı, çocukluk senelerı, nasıl şöhret oldu? Müziğinin ve kelimelerindeki sihir ve gizem neydi? Herkesin ortak türküsü durumuna gelen şarkıları ve kendine özgü özgün müzik yapan Ahmet Kaya kimdi?  Ahmet Kaya eşi Gülten Kaya 2009 senesinde yaşamını kaybeden söz yazarı ve şair Yusuf Hayaloğlu’nun kız kardeşidir. Ahmet Kaya öldüğünde neredeydi? Ahmet Kaya kaç yaşında öldü?Ahmet Kaya ölüm nedeni neydi? Ahmet Kaya ölmedi hala yaşıyor diyen iddialar doğru mu? Ahmet Kaya’nın çocukları var mıydı?

Ahmet Kaya nasıl ünlü oldu? Ahmet Kaya sanatı, yorumu ve şarkıları

Takvimler 1985 yılını gösteriyor. Türkiye içinde yaşadığı buhranlı ve acılı senelerının yaralarını sarmaya sürdürmekte. Yine bir sınamadan ve ağır bir sınavdan galip çıkıyor Türkiye. 1985 senesinde Ağlama Bebeğim kaseti ile çıkış yapan Ahmet kaya, ketsinde Ahmet Arif’in Hasretinden Prangalar eskittim şarkısına da yer veriyor. Aynı yılın sonunda Acılara tutunmak kaseti ile yeniden piyasaya çıkıyor. O senelerda “Acılara Tutunmak” ve “Kavuşmak özgürlükse özgürdük ikimiz de” kelimeleri yeni bir müzik akımının geldiğine işaret ediyordu. Nitekim Ahmet Kaya’nın bütün albümlerinde kelimelerin ve bestelerin sahibi olan birinin sonradan Yusuf Hayaloğlu olduğunu öğrenecektir herkes. 1986 senesinde An Gelir kaseti ile yine müzikseverlerle buluşan Ahmet Kaya’yı Ahmet Kaya yapan albüm 1987 senesinde Şafak Türküsü albümü olur.  Ahmet Kaya Ağlama Bebeğim 1985 ile Dosta Düşmana Karşı 1998 senelerı içinde toplam 18 albüm yaptı. Çok şarkısı beğenildi. Bugün bile Ahmet Kaya Kum gibi şarkısı en fazla indirilen listeler içinde ilk sırada yerini alıyor.

Ahmet Kaya’nın En çok bilinen albümü ve şarkısı hangisi oldu?

Ahmet Kaya’nın her albümü en fazla satanlar listesinde yerini aldı. Bu albümler içinde Dağlara albümü 2.800.000 bandrolle rekor kırmıştır.

Ahmet Kaya Şarkıları

Bir sabah Şafak Türküsü mırıldandı yaşamında. O kelimelerin yazarı onun ölümünde Saçlarındaki yıldızları artık koparabilirsin anne dedi. Geçmişinde sevabı günahı var mıydı bilinmez ama, Hani benim gençliğim? Yüreğim kanıyor olmasaydı sonumuz böyle şarkıları ile Ahmet Kaya herkesin her yaştan insanın yüreğine dokunmayı başarmıştır.

Uçun kuşlar uçun dünyaya geldiğum yere, bana memleketin havasından, dünyaya geldiğum, büyüdüğüm sokakların içinde büyümeyi bekleyen çocukluğumdan bir haber getirin. Bu ülkeden bir Ahmet Kaya geldi geçti. Bunun bunun yanında Seben sevmeyen hatta bir dönem Ahmet Kaya ülkücülerin gizlice dinlediği sanatçı olarak bile lanse edilmeye başlandı.

Ahmet Kaya Kimdir kısaca yaşamı

Ahmet Kaya 28 Ekim 1957 senesinde Malatya’da yoksul bir ailede dünyaya gözlerini açtı. Malatya’da gözlerini hayata açtı. Eğitimini burada bitirdi. Babası fabrika işçisiydi. Ahmet Kaya müziğe olan ilgisi çok erken yaşlarda başlamıştır. 3 yaşında müziğe ilgi duymasının sonrasında 6 yaşına geldiğinde babası aracılığıyla kendisine bir bağlama armağan edilir. Bağlamanın tellerinde çıkan seslerle içindeki duyguları ve yaşama sevincini giderek katlamaya başladı. Amatör ruhla sarıldığı bağlaması onu 20 yıl sonra profesyonel müzik ile tanıştıracaktı. Ahmet Kaya ile ilgili araştırılan sorulardan bir diğeride Ahmet Kaya kimdir alevimi? Şeklindeydi. Ahmet Kaya Malatya’lı bir ailenin Alevi çocuğudur. Ahmet Kaya kimdir aslen nerelidir? Ahmet Kaya kimdir yaşamı?

Ahmet Kaya Mezarı Paris

Ahmet Kaya nerede ve nasıl öldü? Hastalığı var mıydı?

Ahmet Kaya Ahmet Kaya’nın ölümü tüm dünya çapında onu tanıyanlar aracılığıyla şaşkınlıkla karşılanmıştı. Hatta senelerca ölmediğine dair iddialar bile ortaya atılmıştı. Ahmet Kaya neden öldü sorusu o kadar çok soruldu ki, hala da sorulmaya sürdürmekte. Ahmet Kaya ölümü herkesi derinden sarsmıştır. Bir dönem sevenleri aracılığıyla Ahmet Kaya kim öldürdü sorusu hep akıllardaydı. Lakin resmi olarak Ahmet Kaya ölüm nedeni kalp krizi olarak kayıtlara geçmiştir.  Ünlü sanatçı Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 tarihinde “Hoşçakalın Gözüm” isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris’in Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece ansızın kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Ahmet Kaya’nın ölümü soğuk bir duş etkisi yaratmıştı. 57 yaşında hayata gözlerini yuman  Ahmet Kaya’nın cenazesi ise ölümünün ertesi günü yani 17 Kasım 2000 tarihinde  30.000’in üzerinde birinin katıldığı merasimle Paris’in Peré Lachaise mezarlığına defnedilmiştir.

Yusuf Hayaloğlu’ndan Ahmet Kaya için son görev

Şair Yazar Yusuf Hayaloğlu Ahmet Kaya’nın ölümünün sonrasında ona bir şiir yazıp albümünde seslendirmişti. İşte o sözler

“ Çatladı yüreğim, çatladı sazım. Demek ki böyleymiş yazım. Sizlere armağan olsun Sizlerden ödünç aldığım bu yürek sızım. Bu nasıl hapis Tanrım Sabah sabah bu ne hikmet, bu ne sis? Kalbime son mermiyi sıkmak Sana mı düştü, ey güzel Paris? ”

Ahmet Kaya eşi ve Çocukları kimdir?

Ahmet Kaya Yusuf Hayaloğlu’nun kız kardeşi Gülten Kaya ile evlenerek mutlu bir yaşamı oldu. Ahmet Kaya Gülten Kaya evliliklerinden 2 çocukları olmuştur. Ahmet Kaya’nın kızlarının isimleri Melis Kaya ve Çiğdem Kaya’dır.

Hürriyet Gazetesi’nin Ahmet Kaya için attığı Vay Şerefsiz manşeti neydi?

“Ahmet Kaya 57 yıllık ömründe birden çok soruşturmaya konu oldu. Bunlardan şüphesiz en önemlisi ve yaşamını tümden değiştiren ‘Vay Şerefsiz’ iftirasıydı. Ertuğrul Özkök’ün genel yayın yönetmenliği zamanında Hürriyet Gazetesi Ahmet Kaya için 1993 senesinde ‘Vay Şerefsiz’ manşetini attı. Gazetenin iddiasına göre Ahmet Kaya, Berlin’de Kürt İşadamları Derneği’nin gerçekleştirdiği bir gecede Türkiye’ye kin kusmuştu. Sonraki manşette ise Ahmet Kaya için Ayıp Ettin Gözüm manşetini atan Hürriyet, onu Apo’lu Kürdistan haritası önünde konser vermekle itham etti.”

“Ahmet Kaya için bu haberler üzerine DGM’de 10.5 yıl ağır hapis istemiyle iki ayrı dava açıldı. Kaya bunun üzerine 16 Haziran 1999’da Türkiye’den ayrıldı. Yargılamaların neticesinde gıyabında toplam 3 yıl 9 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra bu fotoğrafların düzmece olduğu belirlendi.”

Ahmet Kaya Sosyal medya hesapları

Ahmet Kaya facebook: https://www.facebook.com/AhmetKayaGam/

Ahmet Kaya instagram: https://www.instagram.com/ahmetkayafann/

Ahmet  Kaya twitter: https://twitter.com/ahmetkaya_fan

Ahmet Kaya videoları:

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.