Ahmet Kaya Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
202
Ahmet Kaya Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Ahmet Kaya Kimdir?, biyografi bölümümüzde Ahmet Kaya Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Ahmet Kaya Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ahmet Kaya Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Ahmet Kaya
Meslek Sanatçı
Yaşı 63 (1957-10-28)
Boyu 1,79
Kilosu 85 KG
Burcu Akrep
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İlköğretim
Eşi Gülten Kaya
Sevgilisi
Doğum Yeri Malatya

Ahmet Kaya Kimdir? Biyografi

Ahmet Kaya, 28 Ekim 1957 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Adıyaman’dan göçmüştür. Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan işçi bir babanın oğlu olan Kaya, ilköğretim eğitimini de dünyaya geldiğu şehirde tamamlamıştır.  

6 yaşlarında iken babasının armağan etmiş olduğu bağlama ile müzikle ilgilenmeye başlamış ve okuldan kalan zamanlarınde plak ve kaset satan bir dükkanda çalışarak kendisine harçlık edinmiştir. Lakin ailesinin geçim sıkıntısı yaşaması üzerine İstanbul’un Kocamustafapaşa beldesine 1972 senesinde yerleşme kararı almışlardır. Bu zamanda okulu bırakmak zorunda kalan Kaya, çeşitli iş yerlerinde çıraklığın bunun yanında işportacılık da yapmaya başlamıştır.

16 yaşında kanun dışı olarak afiş basma sebebiyle cezaevine götürülen Kaya, sonrasında birkaç arkadaşı ile birlikte Halk Birimleri Derneği’nin yapmış olduğu çalışmalarda yer almıştır. Ayrıca bu sürede birtakım etkinliklerde bağlamasını çalmaya devam etmiş ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı edinmiştir.  

Mahsus Mahal adlı Ruhi Su türküsünü de bu sürede seslendiren Kaya, 1978 senesinde da vatani vazifesini tamamlamak adına Gelibolu’ya askere gitmiştir. Askerlik sürecinde de askeri orkestrada müzik çalışmalarına katılmış ve görevini tamamlamasının sonrasında Emine Kaya ile dünya evine girmiştir. Bu evlilikten ise 1982 senesinde Çiğdem isminde bir kız çocukları doğmuştur.  

Maddi sıkıntılar da yaşayan Kaya’nın eşi Emine Hanım da bu sürede kendisinden ayrılmıştır. Ve Ahmet Kaya yaşadığı sıkıntılar sebebiyle kendini hapse attırmaya çalışmıştır.  

1984 senesinde ilk albümünü ‘Ağlama Bebeğim’ ismiyle çıkaran sanatçı, İstanbul Şan Tiyatrosu’nda ufak de bir konser vermiştir. Lakin albümü yayına girdiği yıl toplatılmış ve sonrasında ise uygulanan sansür kaldırılmıştır.  

İkinci albümünü ‘Acılara Tutunmak’ ismiyle 1985 senesinde çıkarmış ve bu sürede sahibi Selda Bağcan’ın kardeşi olan Sezer Bağcan’ın olduğu ‘Değişim Stüdyosu’ ile de anlaşmıştır. Cezaevi dönemlerinde 12 Eylül Darbe olayından etkilenenlerden biri Ahmet Kaya’nın, Gülten Hayaloğlu ile tanışmasında da aracı olmuş ve sonrasında ise evlilik kararı almışlardır.  

Gülten Hayaloğlu, hapishane dönemlerinde idam cezasına çarptırılan Nevzat Çelik’in ‘Şafak Türküsü’ isimli şiirini de Ahmet Kaya’ya iletmiş ve 1986 senesinde yayına giren albümüne de şiirin adını vermiştir. Ve bu albümden 1 yıl sonra da 1987 senesinde Melis adlı bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.  

Çok sayıda albüme imza atan sanatçının ‘Şarkılarım Dağlara’ isimli albümü ise 2.800.000 bandrolle rekora ulaşmıştır. Lakin albümde ‘Özgür Çağrı’ isimli şarkıda geçen “Abin bir gün dağdan döner, sarılırsın yavrucağım” adlı kelimeleri sebebiyle albümünün toplatılmasına karar verilmiş, konser vermesi ise yasaklanmıştır.  

Gülten Kaya ve Yusuf Hayaloğlu’nun Kanal D ekranlarında 1994 ekranlarında yayına giren ‘Ahmet Abi’nin Vapuru’ isimli programda da bulunan Kaya 13 hafta seyirci karşısına çıkmıştır ve programa Nihat Akgün’ün katılımı ve JET-PA’nın sponsorluğu sebebiyle de ciddi anlamda eleştiri gelmiştir.  

Müzik tarzının devrimci arabesk veya protest olarak tanımlanmasına da karşı çıkan Kaya, Can Yücel, Attilâ İlhan, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmet Arif gibi şairlerin şiirlerini de bestelemiştir.  

Şarkılarında çoğunlukla toplumsal meselelere bulunduran sanatçının, 22 albümde bir tane Kürtçe şarkı ve Kürtçe açılış bulunmaktadır.  

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 günü, ‘Hoşçakalın Gözüm’ adlı albümünün kayıtlarını yaptığı zamanda, Paris’in Porte deVersailles semtindeki evinde gece geçirdiği kalp krizi sonucu 43 yaşında yaşamını yitirmiştir.  

17 Kasım 2000 gününde cenazesine 30 binden fazla kişi katılmış ve Kaya, Paris’in Père Lachaise Mezarlığı’ndaki 71. Bölüme defnedilmiştir.

25 Kasım 2020 Çarşamba 20:34
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.