Ahmet Kaya kimdir, Ahmet Kaya kaç yaşında?

04.11.2021
333
Ahmet Kaya kimdir, Ahmet Kaya kaç yaşında?

Ahmet Kaya kimdir, biyografi bölümünde Ahmet Kaya biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Kaya kaç yaşında?, Ahmet Kaya memleketi neresi, Ahmet Kaya facebook, Ahmet Kaya nereli, Ahmet Kaya instagram, Ahmet Kaya ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Ahmet Kaya kimdir? başlığımızın detayları..

Ahmet Kaya Kimdir – Ahmet Kaya Biyografi

Ahmet Kaya 1957 senesinde Malatya’ya göç etmiş olan bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya’da okudu. Müzikle altı yaşında babasının armağan ettiği bağlama ile tanıştı.

Okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkânda çalışmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi sebebiyle 1972’de İstanbul Kocamustafapaşa’ya göç ettiler ve okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çeşitli işyerlerinde çıraklık yaptı. 

On altı yaşında yasadışı afiş basmaktan hapse atıldı. Daha sonra birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği’nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya sürdü. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı buldu ve Mahsus Mahal isimli Ruhi Su türküsünü dile getirdi. 

1978 senesinde Gelibolu’da askerlik yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına sürdü. Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi ve 1982 senesinde kızları Çiğdem dünyaya geldi.Askerden döndükten sonra Ahmet Kaya işsizlik sebebiyle ekonomik zorluklar çekti.

uzun uğraşılar sonucu çıkardığı Ağlama Bebeğim albümünü 1985 senesinde piyasaya çıktı.  Ağlama Bebeğim albümü çıktığı yıl toplatıldı fakat ardından sansürü kaldırıldı. 1985’te ikinci albümü Acılara Tutunmak için birinci albümde olduğu gibi Değişim Stüdyosu’yla anlaşmaya vardı. Stüdyonun sahibi, o sıralarda Metris Askeri Cezaevi’nde olan Selda Bağcan’ın kardeşi Sezer Bağcan’dı.

Cezaevinde tanıştığı Gülten Hayaloğlu ile Ahmet Kaya’nın tanışmasına aracılık eder. Albüm yayınlandıktan sonra evlendiler. Gülten Hayaloğlu hapishanede mahkûm olan Nevzat Çelik’in Şafak Türküsü şiirini Ahmet Kaya’ya iletti. Böylelikle geniş kitlelerce tanınması sağlanan albüm, 1985 senesinde yapılıp 1986’da piyasaya çıkan Şafak Türküsü oldu.

Ahmet Kaya, Gülten Hayaloğlu ile evlendikten sonra kardeşi Yusuf Hayaloğlu ve şiirleriyle tanışır. Sözlerinin çoğunluğunun Yusuf Hayaloğlu’na ait olduğu Yorgun Demokrat adlı albümü 1987 senesinde yayımlanır. 1988 senesinde ise Başkaldırıyorum albümü çıkar.Aynı yıl Osman İşmen’in düzenlemesiyle, kelimelerinin büyük çoğunluğunu Hayaloğlu’nun yazdığı İyimser Bir Gül albümü çıkar.  Aynı yılın Ekim ayında çeşitli şairlerin şiirlerinden bir araya gelen Sevgi Duvarı isimli albümünü çıkartır.

Şarkılarım Dağlara albümü basılan 2.800.000 bandrolle rekor kırmıştır. Bu albümde bulunan Özgür Çağrı isimli şarkıda geçen Abin bir gün dağdan döner, sarılırsın yavrucağım gibi sözler sebebiyle albümü toplatılır, Ahmet Kaya’nın konser vermesi yasaklanır.

Ahmet Kaya 1990 senesinde Tatar Ramazan ve 1992 senesinde Tatar Ramazan Sürgünde filmlerinin müziklerini yaptı. 1994 senesinde prodüksiyonunu Gülten Kaya ve Yusuf Hayaloğlu’nun yaptığı, Kanal D’de yayına giren Ahmet Abi’nin Vapuru programını yaptı. 

Ahmet Kaya, 2000 senesinde Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris’in Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Bu albümde Karwan isimli şarkıyı seslendirdi. Cenaze merasimi Paris Kürt Enstitüsü’nde yapıldı

2002 senesinde Ahmet Kaya’nın şarkılarını 20 ünlü sanatçının dile getirdiği Dinle Sevgili Ülkem isimli bir albüm yapılmış , Magazin Gazetecileri Derneği’nin gecesinde açıkladığu Kürtçe Karwan (Kervan) parçasının ve klibinin de olduğu Hoşçakalın Gözüm, Biraz da Sen Ağla albümü yayınlandı.

Albümleri

1984: Ya Rıza Şimdi
1985: Ağlama Bebeğim
1985: Acılara Tutunmak
1986: An Gelir
1986: Şafak Türküsü
1987: Yorgun Demokrat
1988: Başkaldırıyorum
1989: Resitaller-1
1989: İyimser Bir Gül
1990: Resitaller-2
1990: Sevgi Duvarı
1991: Başım Belada
1992: Dokunma Yanarsın
1993: Tedirgin
1994: Koçero (Selda Bağcan ile)
1994: Şarkılarım Dağlara
1995: Beni Bul
1996: Yıldızlar ve Yakamoz
1998: Dosta Düşmana Karşı
2001: Hoşçakalın Gözüm

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.