Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
378
Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi Sayfası

Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi, bölümünde Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Kabaklı

Ahmet Kabaklı, 1924 senesinde Elazığ – Harput’ta dünyaya geldi. 1931 senesinde Elazığ Numune mektebine girdi, ilkokulu ve ortaokulu bitirdi. 1944 senesinde Elazığ Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1944- 1948 senelerı içinde İstanbul Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünü bitiren Ahmet Kabaklı, Üniversite de okuduğu zamanda, 20 Kasım 1946 tarihinde “Yunus Emre mi Yalan Söylüyor, Gölpınarlı mı? ” başlıklı yazısının Son Saat Gazetesinde yayına girmesi ile yazı yaşamı başladı. “Hareket” Dergisinde “Ayın Hercümerci” başlığı ile yazılar yazmaya sürdü.

1948’de okulu bitirdikten sonra, Diyarbakır’da öğretmenlik yaşamına başlayan Ahmet Kabaklı, 2 yıl öğretmenlik yaptı ve bunun yanı sıra “Karacadağ” dergisini yönetti.

Askerliğini yapmak üzere görevinden ayrılıp Manisa’ya gitti; askerlik görevini bitirdiktan sonra 1951 senesinde Aydın Ticaret Lisesi’nde yeni öğretmenlik görevine başladı. Aynı lisede öğretmenlik yapan arkadaşı Meşkure Hanım ile 1952 senesinde evlendi. 1955 senesinde Ankara Hukuk Fakültesine kayıt oldu.

1956 senesinde Tercüman Gazetesi’nin gerçekleştirdiği fıkra müsabakasında “Üniversitede Münazaralar” yazısı birinci seçildi. Eğitim stajını yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla bir yıllığına Paris’e gönderildi. Yazılarına “Uzaktan uzağa”, “Paris’ten Paris notları”, “Paris Mektupları” başlıkları altında Paris’ten sürdü.

1958 senesinde Türkiye’ye dönünce İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsüne öğretmen olarak atandı. İstanbul Hukuk Fakültesindeki eğitimini 1959 senesinde tamamlayıp 1961 senesinde İstanbul Barosu Avukatlarına katılarak kısa bir süre avukatlık yaptı.

1961 senesinde Tercüman Gazetesinde “Gün Işığında” adlı köşesinde yazmaya başladı. Çapa Eğitim Ensitüsünde 1969 yılına kadar öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunda öğretim görevlisi olarak çalışmaya sürdü. 1974 senesinde emekli oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda edebiyat dersleri verdi.

1978 senesinde Meşkure Kabaklı, Rıfat İzzet Çokum, Sevinç Çokum, İskender Öksüz, Cahit Dodanlı Emine Işınsu Öksüz, Tahir Kutsi Makal, Süha Burçkin, İrfan Atagün, Halis Akaydın, İsmail Gerçeksöz ile birlikte, Türk Edebiyatı Vakfı’nı kurdu ve ölünceye dek başkanlığını yaptı.

“Gün Işığında” köşesine 1991 senesinden bu yana Türkiye Gazetesi’nde sürdü.

1995 senesinden bu yana Türk Dil Kurumu asil kullanıcı hesabıni görevini de ilerleten Ahmet Kabaklı’ya 14 Aralık 1996 tarihinde Aydınlar Ocağı ve 55 gönüllü kuruluşun desteği ile tertip edilen merasimde, Atatürk Kültür Merkezi’nde kendisine”Şeyhülmuharririn” unvanı verildi.

17 Kasım 2000 tarihinde geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu hastanede tedavi görmeye başladı.

Ahmet Kabaklı, 23 Aralık 2000 tarihinde hayat arkadaşı Meşkure Kabaklı’nın vefatından 47 gün sonra, 8 Şubat 2001 tarihinde vefat etti.

Ahmet Kabaklı Eserleri – Kitapları

Kültür Emperyalizmi

Müslüman Türkiye
Mehmet Akif
Yunus Emre
Mevlana
Ejderha Taşı
Ecurufya
Sohbetler 1-2
Temellerin Duruşması 1-2
Güneydoğu Yakından
Şiir İncelemeleri
Doğudan Doğuş
Sultanü Şuara Necip Fazıl
Şair i Cihan Nedim
Türk Edebiyatı 1-2-3-4-5 (5 cilt)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.