Ahmet Fergani Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
266
Ahmet Fergani Kimdir? Biyografi Sayfası

Ahmet Fergani Kimdir? Biyografi, bölümünde Ahmet Fergani Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Fergani Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ahmet Fergani Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Fergani

Ahmet Ferganî, 9. yüzyılda yaşadığı tahmin edilmekle birlikte çağının bilim ve kültür merkezlerinden olan Türkistan’ın Fergana bölgesindendir. Bilim ve kültür tarihimizin birinci elden kaynakları olan tezkireler (biyografik eserler)de doğum tarihi ile alakalı bir bilgi bulunmamakla birlikte kendisi gibi bir astronom olan babasının adının Muhammed, dedesinin ise Kesir olduğu kayıtlıdır.

Ahmet Ferganî, ilk öğrenimini ünlü bilginlerin yetiştiği Fergana’da yaptı ve büyük bir ihtimalle astronomi hususundaki detaylarını babasından aldı. Belli bir düzeyye geldikten sonra da mevcut bilgilerine yeni gelişmeler katmak maksadıyla da, çağının bilim, kültür ve bunun yanı sıra halifelik merkezi olan Bağdat’a geldi. Ömrünün yarısına yakınını burada geçiren Ferganî, kısa bir sürede matematik ve astronomi konularındaki bilgisini Bağdat bilim çevresine kabul ettirip, bilimin gelişmesine olan katkılarıyla bilim tarihinde adlarından övgüyle sözü edilen Abbasi halifelerinden Me’mun ve el-mütevekkil döneminin en ünlü bilginleri arasına girdi


861 senesinde halife el-Mütevekkil aracılığıyla Nil ırmağı kıyısında yapılan ölçüm işlerini yürütmesi için Mısır’a gönderilen Ferganî’nin, bundan sonraki yaşamı bilinmemekte.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.