Ahmet Davutoğlu Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
89
Ahmet Davutoğlu Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Ahmet Davutoğlu Kimdir?, biyografi bölümümüzde Ahmet Davutoğlu Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Ahmet Davutoğlu Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Ahmet Davutoğlu Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(3) (2)
Ad Soyad Ahmet Davutoğlu
Meslek Siyasetçi
Yaşı 62 (1959-02-26)
Boyu 1.70
Kilosu 75 KG
Burcu Balık
Göz Rengi Siyah
Eğitim Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi, Siyaset Bilimi ve ülkeler arası ilişkiler bölümü
Eşi Sare Davutoğlu
Doğum Yeri Konya

Ahmet Davutoğlu Kimdir? Biyografi

Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Taşkent isimli beldesinde 26 Şubat 1959 tarihinde doğmuştur. İlköğretim eğitimini dünyaya geldiğu şehirde tamamlamıştır. Daha sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Orta öğretim eğitim hayatına İstanbul’da devam etmiş ve İstanbul Erkek Lisesi’nden başarı ile mezun olmuştur. Yüksek öğretim eğitimi için 1984 senesinde Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü’nü tamamlamıştır. Beraberinde Çift Anadal Programı da yaparak Ekonomi Bölümü’nü de bitirmiştir. Eğitimine devam etme kararı alan Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansını yapmıştır.  

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde de doktorasını yapan Ahmet Davutoğlu, doktorasını tamamlamasının sonrasında 1990 senesinde Malezya’da International Islamic Universitesy’de yardımcı doçent olarak çalışma yaşamına başlamıştır. Çalıştığı üniversitede Siyaset Bilimi Bölümü’nü kurmuş ve bölümün başkanlığını 1993 senesine kadar kendisi üstlenmiştir.  

1993 senesinde doçent unvanını alan başarılı siyasetçi, çalışma yaşamında Türkiye Dış İşleri Bakanlığı, Türkiye Başbakan Vekilliği ve 2014-2016 senelerı aralığında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Aynı senelerda Türkiye Başbakanlık koltuğunda da oturmuş ve yoluna kendi partisini kurarak devam etme kararı alarak Gelecek Partisi’nin kuruculuğunu ve Genel Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Balık burcu detaylarına sahip olan siyasetçi, 1.70 metre uzunlukta ve 68 kilogram ağırlıktadır.

15 Mart 2020 Pazar 13:35 28 Eylül 2020 Pazartesi 13:39
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.