Ahmet Davutoğlu kimdir, Ahmet Davutoğlu kaç yaşında?

05.11.2021
89
Ahmet Davutoğlu kimdir, Ahmet Davutoğlu kaç yaşında?

Ahmet Davutoğlu kimdir, biyografi bölümünde Ahmet Davutoğlu biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Davutoğlu kaç yaşında?, Ahmet Davutoğlu memleketi neresi, Ahmet Davutoğlu facebook, Ahmet Davutoğlu nereli, Ahmet Davutoğlu instagram, Ahmet Davutoğlu ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Ahmet Davutoğlu kimdir? başlığımızın detayları..

Ahmet Davutoğlu Kimdir – Ahmet Davutoğlu Biyografi

 Türk siyasetçi, ülkeler arası ilişkiler uzmanı, akademisyen ve büyükelçi, eski Dışişleri Bakanı, eski Başbakan Vekili, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2. genel başkanı ve Türkiye Başbakanı. 2014–2016 senelerı içinde AK Parti genel başkanlığı ve Başbakanlık görevini sürdürmüştür.

1959 tarihinde Konya’nın Taşkent beldesinde doğan Ahmet Davutoğlu, Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde bitirdi. 1983–84 eğitim öğretim senesinde Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktorasını yaptı.

1990 senesinde, Malezya International Islamic University’de yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. 1993 senesinde Doçentlik unvanını aldı.

Doçent ve profesör olarak üniversitelerde dersler veren Davutoğlu, Başbakan Başmüşavirliği ve Büyükelçilik görevine atandı.

Foreign Policy Dergisi’nin 2010, 2011 ve 2012 senelerında ‘İlk 100 Küresel Düşünür’ listesinde, Time Dergisi’nin seçtiği ‘En etkili 100 kişi’ içinde yer aldı. Dışişleri Bakanı, AK Parti Genel Başkanı, Başbakan, AK Parti Konya Milletvekili olarak görev yaptı.

Dış politika hususunda paylaşımı yaptığı kitaplar Arapça, Arnavutça, Farsça, İtalyanca gibi birden fazla dile çevrildi.

Ahmet Davutoğlu; İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir. Sare Davutoğlu ile evlidir ve dört çocuk babasıdır.

 

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.