Ahmet Burak Erdoğan Kimdir

30.09.2021
326
Ahmet Burak Erdoğan Kimdir

Ahmet Burak Erdoğan Kimdir?, biyografi bölümünde Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Burak Erdogan Kimdir

Ahmet Burak Erdoğan Kimdir?

Burak Erdoğan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük oğludur. Kendisi armatörlük yapmaktadır. İlk ismi Ahmet olan Burak Erdoğan 4 Temmuz 1979 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ahmet Burak Erdoğan’ın annesi Emine Erdoğan, babası ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan ve Esra Erdoğan olarak toplam dört kardeşlerdir. Burak Erdoğan öğrenimine Kaptanpaşa İlkokulu’nda başlamıştır. Lise öğrenimini ise Kartal Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır.

Lisans öğrenimini Bilgi Üniversitesi’nde tamamlayan Ahmet Burak Erdoğan, Londra’da burslu olarak ekonomi eğitimi almıştır. Kasımpaşa askeri hastanesinin vermiş olduğu rapor ile askerlik görevinden muaf tutulmuştur. Ahmet Burak Erdoğan, babasının Ülker Grubu yani Yenidoğan Gıda Pazarlama A.Ş. şirketinde hisselerinin bulunması sebebiyle bir süre yönetim kurulu kullanıcı hesabı görevini yapmıştır. Babasının hisselerini satmasının sonrasında amcası olan Mustafa Erdoğan ile birlikte Turkuaz Denizcilik isimli şirketi satın almışlardır. Şirketin adı da Bumerz Denizcilik olarak değiştirilmiştir.

Burak Erdoğan bir süre sonra amcası ve halası ile ortak olduğu bu işten ayrılmıştır. Mecit Mert Çetinkaya ile birlikte ortak olarak 19 Ocak 2007 tarihinde MB Denizcilik Taşımacılık Limited Şirketi’ni kurmuşlardır. Ardından 6 Şubat 2007 tarihinde Hasan Doğan’ın patronu olduğu Gürgem Denizcilik şifrketindan 95 metre uzunluğundaki Safran 1 isimli yük gemisini satın almıştır.

Recep Tayyip Erdoğan, Mecit Mert Çetinkaya’nın 2005 senesinde yapmış olduğu evliliğin nikah şahidi olmuştur. Ahmet Burak Erdoğan, 170 metre uzunluğunda ve 23 metre alanındeki ikinci yük gemisini 2012 senesinde satın almıştır. Eternal Confidence ismine sahip olan bu yük gemisinin adı Sakarya olarak değiştirilmiştir. Burak Erdoğan 12 Mart 2012 tarihinde sermaye arttırımı yapmıştır. Dolayısıyla MB Denizcilik şifrketinın sermayesini 2 milyon 650 bin TL’ye yükseltmiştir. Ve Mecit Mert Çetinkaya’dan şirketin yüzde 99 hissesini satın almıştır.

Sermaye arttırımı işleminin sonrasında Burak Erdoğan filosuna G.İnebolu, Bosna, Pretty ve Cihan isimli yük gemilerini de dahil etmiştir. Burak Erdoğan’ın şirketinin sahip olduğu 5 gemi ile toplam 92 bin tonluk yük taşınabiliyor. Ayrıca son almış olduğu Pretty isimli yük gemisinin kapasitesi 91 bin 971 ton yük taşıyabilmektedir.

En son Burak Erdoğan 23 Şubat 2001 tarihinde Rizeli bir aile olan Ketenci ailesinin kızları olan Sema Ketenci ile evlenmiştir. Burak Erdoğan’ın şahitliğini Recai Kutan, gelin Sema Ketenci’nin şahitliğini ise rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu yapmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.