Ahmet Altan Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
212
Ahmet Altan Kimdir? Biyografi Sayfası

Ahmet Altan Kimdir? Biyografi, bölümünde Ahmet Altan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Altan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ahmet Altan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Altan

Ahmet Hüsrev Altan, 1950 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Hürriyet, Güneş, Milliyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde uzun yıllar köşe yazarlığı yapan Ahmet Altan, Milliyet’te çalıştığı zamanda, gazetede Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu kurgusal bir “Kürdiye” ülkesinden bahseden yazısı sebebiyle işinden çıkarıldı.

Ahmet Altan, Taraf gazetesinin kurucusudur. 2007 senesinde yayın yaşamına başlayan Taraf gazetesinin Alev Er ile birlikte genel yayın yönetmenliğini üstlenmiş, ardından Alev Er’in ayrılmasıyla genel yayın yönetmenliği görevini tek başına yürütmeye devam etmiştir. Ayrıca aynı gazetenin Kum Saati adlı köşesinde, köşe yazarı olarak yazılar yazmıştır. Eylül 2008’de Ermeni Kırımı’nın kurbanlarına adadığı bir köşe yazısı sebebiyle Türklüğe hakaretle suçlandı.


Genel Yayın Yönetmenliğini üstüne aldığı Taraf gazetesi 2009 senesinde Leipzig Bankası Medya Vakfı aracılığıyla verilen dünyanın prestijli basın ödüllerinden birisi olan ‘Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü’ne layık görülmüştür.

Ahmet Altan bunun bunun yanında 2011 senesinde üçüncüsü tertip edilen ve Ulusulararası Hrant Dink vakfı aracılığıyla özgür ve adil bir dünya için çalışan, ilham ve umut ışığı bireylere layık görülen “Hrant Dink Barış Ödülü”nün de sahibidir. Aralık 2012’de, Yasemin Çongar ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etmiştir.

Ahmet Altan, Bunun bunun yanında, doksanlı senelerın ortalarında Neşe Düzel ile birlikte Star TV’de Kırmızı Koltuk isimli tartışma programını hazırlamış ve sunmuştur.

Ahmet Altan, yazar ve eski milletvekili Çetin Altan’ın oğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat profesörü ve yazar Mehmet Altan’ın ağabeyidir. İki çocuk babasıdır.

Ahmet Altan Eserleri

Ahmet Altan Romanları


1982 Dört Mevsim Sonbahar
1985 Sudaki İz
1991 Yanlızlığın Özel Tarihi
1996 Tehlikeli Masallar
1998 Kılıç Yarası Gibi
2001 İsyan Günlerinde Aşk
2002 Aldatmak
2005 En Uzun Gece
2013 Son Oyun

Denemeleri

Gece Yarısı Şarkıları
İçimizde Bir Yer
Karanlıkta Sabah Kuşları
Kristal Denizaltı
Ve Kırar Göğsüne Bastırırken

Ahmet Altan Ödülleri

1998 Yunus Nadi Ödülü – Kılıç Yarası Gibi
2009 Leipzig Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü
2011 Uluslararası Hrant Dink Ödülü
2013 Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.