Adnan Şenses Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
220
Adnan Şenses Kimdir Biyografi ve Hayatı

Adnan Şenses Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Adnan Şenses Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Adnan Şenses Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Adnan Şenses Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Adnan Şenses Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Adnan Şenses Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ülkemizin gelmiş geçmiş en kıymetli sanatçı ve müzisyenlerinden birisi olan Adnan Şenses bir çok insanın sevgisini kazanarak adeta herkesin gönlünde bir taht kurmuştur. Bu yazımızda müzik hayatına önemli katkılar sunmuş olan Adnan Şenses kimdir? ve nasıl bir hayat süreci olmuştur gibi sorulara yanıtlar bulmaya çalışacağız. Sıra dışı sesi ve güftesiyle insanları derinden etkilemeyi başaran bu başarılı sanatçı ile ilgili bunun bunun yanında Adnan Şenses kaç yaşındadır? gibi araştırılan konulara da yanıtlar bulacağız. Müthiş bir ses kabiliyetine sahip olan bu kıymetli sanatçımız Bursa’da 21 Ağustos 1935 senesinde dünyaya gelmiştir. Adnan Şenses nerelidir? gibi sorularda sevenleri aracılığıyla çok fazla araştırma konusu olmuştur. Kendisinin bunun yanı sıra dünyaya geldiğu yer de olan Bursalı olduğu bilinmektedir.

İki kız ve iki de erkek kardeşi mevcuttur. Babası bir piyade albaydır. Anne adı Emine ve baba adı Muhsin olan kıymetli sanatçı ufak yaşlarında ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınmıştır. Eğitim yaşamı da aynı biçimde taşındıkları Ankara’da başlamıştır. Burada ilkokula giderken ardından İstanbul’a taşınmalarıyla birlikte öğrenimine burada Karagümrük ilk ve ortaokulunda devam etmiştir. Ortaokulu burada bitiren Adnan Şenses için çalışma yaşamı da bi hayli erken zamanlarda başladı.

Çünkü bu zamanlarda ailesinin de yönlendirmesiyle kendisi bir marangoz olarak çalışma yaşamına adım attı. Lakin sahip olduğu müthiş ses kabiliyeti çevresinin de dikkatini çekmeye başlayınca 1956 senesinde müzik alanında kendisini daha da ilerletmeye karar verdi. Ülkemizin önemli ses sanatçılarından ve bunun yanı sıra kendisinin eşi de olacak olan Suzan Yakar Rutkay’dan musiki dersleri almaya başladı. Askerlik zamanından sonra 1960 senesinde Suzan Yakar Rutkay ile evlendi.

Büyük bir tutkuyla bağlandığı müzik yolculuğu ona kendisini geliştirmesi için en iyi fırsatları sağladı. Bu zamanda Ankara Radyosu’nun açmış olduğu sınavı başarıyla geçerek burada çalışma şansını elde etti. Bu onun yaşamındaki önemli dönüm noktalarından biriydi. Bu radyoda vazifeye başladıktan sonra tam 16 yıl çalışmalarını özveriyle sürdürdü. Lakin yaşamında daha profesyonel bir bakış açısına sahip olmak için bu süreden sonra Ankara Radyosu’ndan ayrılmaya karar verdi.

Bundan sonra çalışmalarına farklı alanlarda devam ederek aktif müzik kariyerini aynı biçimde sürdürdü. Birbirinden ünlü gazinolarda sahne alarak kuvvetli sesiyle insanları etkilemeye sürdü. Müziğe ilgi duymaya başladığı günden bu yana içindeki müzik sevgisi hiç azalmadan yaşamında hep önemli bir yere sahip oldu. Lakin müzikten başka bir çok sinema filminde rol alarak da oyunculuk hususunda bi hayli başarılı çalışmalara imza attı. Yaklaşık 47 filmde oynadığı bilinmektedir.


Adnan Şenses’in Mesleki Kariyeri

Hayatı boyunca bir çok sayısız plak ve albüm çalışması yapan Adnan Şenses, yurtdışında da bu harika eserlerini sevenleriyle bir araya getirdi. İlk müzik albümü olan 1991 senesinde çıkardığı ‘’İlk Defa Ağladım’’ isimli eserinden sonra;

  • 1993 senesinde Gözümün Bebeği,
  • 1994 senesinde Dokunmayın Bana,
  • 2003 senesinde Sen İstemesen de ve ardından 2005 senelerında ise Adnan Şenses Klasikleri isimli derlemeler yapmıştır.

Adnan Şenses’in mesleki kariyerinde oynadığı başarılı film çalışmaları içinde ise;

  • Fakir Şarkıcı,
  • Gönlüm Yaralı,
  • Avare Şoför,
  • Şu Kızların Elinden,
  • Seni Bekleyeceğim,
  • Senede Bir Gün,
  • Ah Nerede Vah Nerede gibi daha birden fazla proje bulunmaktadır.

Adnan Şenses’in Özel Hayatı ve Ölümü

Usta sanatçı Adnan Şenses yaşamı boyunca 6 evlilik yapmıştır. Bu evliliklerinden Arzum Şenses isimli bir kızı olmuştur. Adnan Şenses ne zaman ölmüştür? gibi sorularda takipçilerini merak ettiği konular içindedır. Kendisi geçirmiş olduğu mide kanseri sebebiyle tedavi gördüğü Okmeydanı Memorial Hastanesi’nde 25 Aralık 2013 senesinde hayata gözlerini kapatmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.