Adnan Gerger Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
201
Adnan Gerger Kimdir? Biyografi Sayfası

Adnan Gerger Kimdir? Biyografi, bölümünde Adnan Gerger Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Adnan Gerger Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Adnan Gerger Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Adnan Gerger Kimdir

Adnan Gerger, 5 Mart 1958 senesinde Diyarbakır’ın Hani beldesinde dünyaya geldi. Adnan Gerger’in Semra, Hülya, Rüya, Alptekin, Bora, İhsan adlarında 6 kardeşi daha mevcuttur. Babası, ilkokul öğretmeni Kadri Gerger’dir. Annesi ise Necla Gerger’dir.

İlkokulu Diyarbakır’da, ortaokul ve lise öğrenimini babasının tayini sebebiyle gittikleri Şanlıurfa’nın Suruç beldesinde bitirdi. Onu edebiyata teşvik eden babası oldu. İlk şiirleri Suruç’ta “Meşale” adlı yerel dergide yayımlandı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimine,Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı ve Fransız Filolojisi’nde sürdü.


Adnan Gerger, gazetecilik yaşamına 1980 senesinde Ankara Hürriyet Gazetesi’nde başladı. Gazeteciliği Hürriyet, Milliyet, Sabah gazetelerinde HBB, Star TV, ATV, NTV televizyonlarında sürdürdü. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 
Adnan Gerger, gazetecilik yaşamı boyunca 37 kez başta Radyo-Televizyon Gazeteciler Derneği olmak üzere değişik kurumlar aracılığıyla verilen yılın gazetecisi ödülü aldı.

Adnan Gerger, 1990 senesinde “Firar Öyküleri” adlı öykü kitabını yayımladı. Kitap, o zamanda en fazla satan öykü kitabı ünvanını aldı. Kum Edebiyat dergisinin yayımlanmasına öncülük etti. Şiirleri ve öyküleri Kum, Kül, Damar, Hürriyet Gösteri, Evrensel dergilerinde yayımlandı. “Iraktı O Gece” adlı öyküsü Aykırı Edebiyat Dergisi aracılığıyla verilen Yılın Öyküsü ödülünü aldı.Adnan Gerger’in ilk romanı Faili Meçhul Öfke 2010 senesinde yayımlandı. Bu roman ile Yunus Nadi Armağanı’nı aldı.

Adnan Gerger Eserleri – Kitapları ( İlk Çıkuş Tarihlerine göre)

1990 Firar Öyküleri (Öykü)
1991 Dağların Ardı Kimin Yurdu (Etnolojik ve Folklorik Araştırma)
1991 Seni Anlatabilmek Eskişehir (Sosyolojik Araştırma)
1994 Korku Söylencesi (Anı)
2001 Çürüyen Ü (Şiir)
2004 Şimdi Gözlerini Kapa (Deneme)
2004 Yürürlükteki Yalanlar (Öykü)
2004 12 Eylül Sürgünleri (Belgesel- Öykü)
2010 Faili Meçhul Öfke (Roman)
2011 Uğur Mumcu’yu Kim Öldürdü? ( Belgesel- araştırma)
2012 Firar Öyküleri (Geliştirilmiş ve değiştirilmiş yeni baskı. Öykü)
2012 Bir Adı Cehennem (Roman)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.