Abdurrahman Kızılay Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
107
Abdurrahman Kızılay Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Abdurrahman Kızılay Kimdir? Biyografisi, bölümünde Abdurrahman Kızılay Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Abdurrahman Kızılay Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Abdurrahman Kızılay Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Abdurrahman Kızılay

Abdurrahman Kızılay, 1 Temmuz 1938 senesinde Kerkük’te dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te tamamlamış ve müzik eğitimi için Ankara’ya gelmiş ve Ankara Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü’nden mezun olmuştur.

Abdurrahman Kızılay, 1974’te Türk vatandaşlığına kabul edilmiştir. Ses sanatçısı, ud virtüözü ve söz yazarıdır. Türkiye’de “Altın Hızma Mülayim” adlı türküsü ile tanınmaktadır.

Kerkük türkülerini tanıtırken bunun yanı sıra Kerkük bölgesinin ve Kerkük’teki Türk varlığının yaşadığı sıkıntıların da Türkiye’de duyulmasını sağlamıştır. Kerkük’te yaşananları Dünya çapında da duyurmaya çalışmıştır. Asıl adı Abdurrahman Ömer İbrahim olan Kızılay’a uzun yıllar Kerkük Kızılayı’nda gönüllü olarak çalıştığı için Kızılay soyadı önerilmiş ve kendisi de bu soyadı kabul etmiştir.

Hayatı boyunca Avrupa’daki bir çok ülkede ve ABD’de konserler veren sanatçı son kez da Türkmeneli Televizyonu’nda “Dost Bağının Bülbülleri” adıyla bir program hazırlamaktaydı. Sanatçı, 2002 senesinde Mehmet Özbek ile ‘Mum Kimin Yanan/ Kerkük Türküleri’ adlı bir albüm yapmıştır. Abdurrahman Kızılay 12 Aralık 2010 tarihinde Ankara’da Özel 29 Mayıs Hastanesi’nde solunum yetmezliği sebebiyle tedavi görürken 72 yaşında vefat etmiştir.

Abdurrahman Kızılay Eserleri

Altın Hızma Mülayim
Evlerinin Önü Boyalı Direk (Derleme)
Dağlar Başın Alaydım
Baba Bugün Dağlar Yeşil Boyandı
Aynaya Baktım Saç Beyaz Olmuş
Esmerim Güzel Esmerim
Güler Oynarım
Yazmalı Gelin Yazmalı
Her Gün Akşam Olur
Altın Tabakta Bal Var
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.