Abdüllatif Şener Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

14.09.2021
279
Abdüllatif Şener Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Abdüllatif Şener Kimdir?, biyografi bölümümüzde Abdüllatif Şener Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Abdüllatif Şener Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Abdüllatif Şener Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (1)
Ad Soyad Abdüllatif Şener
Meslek Siyasetçi
Yaşı 67 (1954-04-26)
Boyu
Burcu Boğa
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Berrin Şener
Sevgilisi
Doğum Yeri Sivas

Abdüllatif Şener Kimdir? Biyografi

Abdüllatif Şener, Ahzerat ve Bedirhan çiftinin çocukları olarak 26 Nisan 1954 tarihinde  Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Yıldızeli ilçesinin Emirler isimli köyünde doğan Şener, yüksek öğretim eğitimi için başkent Ankara’ya gitmeye karar vermiştir.  

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden başarıyla mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam etme kararı almıştır.  

Gazi Üniversitesi’nde doktora yapan başarılı akademisyen, aynı okulda Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ‘Dekan Yardımcısı’ görevinde çalışmıştır.  

Çalışma yaşamına Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nde ‘Öğretim Üyesi’ olarak devam etmiştir.  

İş yaşamındaki başarısının bunun yanında bilgi düzeyi ile de dikkat çeken Şener, Maliye Bakanlığı’nda ‘Gelirler Kontrolörü’ görevini üstlenmiştir.  

Siyasete atılma kararı aldıktan sonra, 1991 senesinde Türkiye Genel Seçimlerinde ‘Refah Partisi’nden Sivas milletvekili olarak seçilen Şener, ‘REFAHYOL’ Hükümeti ile de yoluna devam etmiştir.  

Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan REFAHYOL Hükümeti’nde ‘Maliye Bakanı’ olarak bulunan Abdüllatif Şener, partinin kapatılma kararının sonrasında Fazilet Partisi’ne geçmiştir. Lakin 2001 senesinde Fazilet Partisi’nin de kapatılmasına karar verilmiştir.  

Şener, 58. Hükümet ve 59. Hükümet’te Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcısı görevlerinde de bulunmuştur.  

Siyaset bölgesindeki başarısını parti kurma yönünde geliştirme kararı alarak, Türkiye Partisi’ni kurmuş olsa da, bu parti de 27 Ağustos 2012 tarihi itibariyle kapatılmıştır.  

İyi derecede Fransızca bilen başarılı siyasetçi, 2018 senesinde  yapılan Türkiye Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Konya milletvekili olarak seçilmiştir.  

Abdüllatif Şener, 1982 senesinde Berrin Şener ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten 4 de çocuk sahibi olmuştur.  

16 Aralık 2020 Çarşamba 17:44
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.