Abdülaziz

Abdülaziz

13 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

Abdülaziz 8 şubat 1830 yılında istanbul’da doğmuştur. sultan 2.mahmut’un ve pertevniyal valide sultan’ın oğludur. Ela gözlü,top sakallı kumral tenli ve sert bakışlı bir yapıya sahip olan abdülaziz abisinin ölümünden sonra tahta geçen bir isim olmuştur.

31 yaşına geldiğinde tahta geçen abdülaziz hüküm sürdüğü dönemde bir çok gereksiz harcamadan dolayı müsif birisi olarak bilinmiştir. Ve israf konusunda ise duyarlı olmadığı düşünülmekteydi. Abdülaziz buna karşı üzerine giydiği elbiseleri sade ve gösterişiz seçerdi.Sarayda dolaşırken ise entarisi ve terlikleri ile dolaşırdı.

Babasını küçük yaşta kaybetmesine rağmen abisi abdülmecit’in ligi ve alakası sayesinde iyi bir eğitim almıştır.Abisinin şehdazelik yıllarında ise olaylara karışmayarak rahat bir hayat sürmüştür.Şiir ve müzik ilede ilgilenen abülaziz’in kendi besteleri de vardı. İyi derecede fransızca bilen abdülaziz, resim yapma konusunda ise oldukça yetenekli biriydi. ok atmayı, avlanmayı ve güreş yapmayı çok seven abdülaziz, aynı zamanda güçlü ve kuvvetli bir yapıya sahipti.

istanbul escort bayan