ÜÇÜNCÜ MEHMET

ÜÇÜNCÜ MEHMET

18 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

büyük dedesi olan kanuni sultan süleyman verdi.Babası üçüncü murat, annesi safiye sultan’dır. Üçüncü mehmet orta boylu kumral saçlı temiz ve güzel yüzlü olan biriydi.eğitim düzeyi oldukça iyi olan üçüncü murat ise oğlunada tıpkı kendisinin aldığı eğtim gibi üst seviye de bir eğtim almasını sağladı ve dönemin en büyük kişilerinden biri olan hoca sadeddin efendi’den ders almasını sağladı.

Farklı hocalardan dini ve ilmi konularda da bilgiler alan üçüncü mehmet’in eğitim seviyesi de tıpkı babası gibi yüksektir. Daha sonra 1583 yılında manisa sancakbeyilne atanan üçüncü mehmet babasının vefat etmesi üzerine 27 ocak 1595 ylında istanbul’a gelerek tahta geçmiştir.
Üçüncü mehmet ayını zamanda annesine aşırı derecede bağlıyıdı ve bu yüzden annesi bundan yararlanarak sarayda söz sahibi oldu.Bazı ve dış meselelerde oğlunun kararlarına karşı geliyor ve onun fikirinin değişmesine neden oluyodu. Bu nedenle de bazen karışıklıklara neden oluyordu.

Dini bakımından da inanç seviyesi oldukça yüksek olan üçücüncü mehmet aynı zamanda güzel ve nazik bir kalbe sahipti.Kolayca üzüntüye kaıpılabilen üçüncü mehmet , dönemin de içki içmeyi yasaklamış ve tüm meyhanelerin de kapatılması sağlamıştır.

istanbul escort bayan