3. Selim

3. Selim

15 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

Üçüncü selim 24 aralık 1761 yılında istanbul’da doğdu.Üçüncü mustafa ve mirişah sultan’ın oğludur.Üçüncü selim padişah soyundan gelen ilk erkek çocuk olduğu için babası üçüncü mustafa onun doğumunu kutlamak için yedi gün yedi gece eğlenceler düzenlemiştir.Ülke çapında ise herkesin büyük bir sevince boğulmasına neden olmuştur.

Babası üçüncü mustafa ölümünden sonra üçüncü selimin tahta geçmesini istemiş ama kardeşi birinci abdülhamid tahta geçen kişi olmuştur. Küçük yaştan sonra babasının ölümünden sonra amcası sayesinde iyi bir eğitim almıştır.

Üçüncü selim 7 nisan 1789 yılında daha 28 yaşındayken amcasının vefat etmesi üzerine tahta geçti. Edebiyatı ve şiirleri çok seven üçüncü selim, aynı zamanda şiir yazmayı da çok seviyordu.Üçüncü selim ayını zamanda çok iyi derecede arapca ve farsaça biliyordu.

Üçüncü selim halk tarafından ise büyük umutlar ile tahta geçmiş ama batıcılık firkrini benimsememiştir. Ancak yumuşak karakteri onun hükümdarlık hayatını kötü bir şekilde etkilemiştir. 29 mayıs 1807 yılında tahtı amcasının oğluna bırakan üçüncü selim, 28 temmuz 1808 yılında öldürüldü.

istanbul escort bayan